Prvi Srbin u SAD
Navršilo se 150 godina od smrti čoveka za koga je zvanično utvrđeno da je bio prvi srpski doseljenik. Đorđe Šagić je bio poreklom iz Stonog Beograda, a u SAD su ga zvali Senjor Horke i Džordž Fišer.
Davne 1815. godine na obali mora oko Filadelfije, poveo se razgovor između mladog srpskog mornara i lokalnog policajca. Mornar je bio slepi putnik, pecaroš i crtač karata na brodu Delaver, koji je pristigao iz Evrope, a policijac je bio čuvar američke luke od ilegalnih doseljenika.
– Ko si ti, mladiću?
– Ja sam pecaroš!
– Kako ti je ime?
– Đorđe pecaroš, fišmen!
– O, ti si Džordž Fišer?
Izgovorivši jedinu reč koju je znao na engleskom, Đorđe Šagić, došljak iz Nemačke, zapisan je u američku policijsku beležnicu kao Džordž Fišer.
Bilo je Srba na američkom kontinentu i pre Đorđa Šagića. Izvesni Jovan Mišković je davne 1740. stigao u Kaliforniju brodom i tu proveo punih pet godina. Potom je došao i Vule Jelić sa porodicom, iz Boke Kotorske. Međutim, Đorđe Šagić ili Đorđe Ribar ili Džordž Fišer u Imigracionom birou SAD zvanično je registrovan kao prvi Srbin, koji je zvanično prvi stupio nogom na tlo Amerike.
Navršilo se 150 godina od smrti prvog Srbima u SAD. Đorđe Šagić ili Džordž Fišer je sahranjen 1873. godine je u San Francisku uz državne počasti i u uz prisustvu predstavnika Amerike, Grčke, Rusije i Srbije. Ušao je u istoriju SAD kao američki oficir, novinar, plantažer, sudija za vešanje, ali i kao američki mason, grčki konzul, ruski pravoslavac, kao osnivač srpske kolonije i Srpske crkve u Kaliforniji.
"Rođen je u Austrougarskoj, 30. aprila 1795. u porodici doseljenika iz Srbije, koji su u okolinu Budimpešte došli u talasu Velike seobe Srba pod pritiskom Turaka. Naime, Šagićeva familija se iz Srbije doselila u drevni grad Šekešfehervar, mesto krunisanja mađarskih kraljeva. Srbi su ovaj grad nazivali Stoni Beograd. Nakon smrti oca, Đorđe dolazi u Sremske Karlovce, centar Srpske pravoslavne crkve, gde pohađa gimnaziju i stiče klasično obrazovanje. Namera porodice Šagić je bila da se Đorđe školuje za sveštenika. Učio je u Sremskim Karlovcima veronauku, nemački, grčki i latinski, što mu je kasnije dobro došlo u Americi. Sa osamnaest godina Đorđe Šagić napušta školu i prelazi u Srbiju 1813. godine, gde se priključuje voždu Karađorđu i ustanicima u borbi protiv Turaka. Učestvovao je sa protama Tomom i Petrom u bitkama za odbranu Beograda", opisuje Aleksandar Slavković životni put mladog Šagića u romanu Doseljenik.
Posle propasti Prvog srpskog ustanka Šagić beži u Austriju i radi na dunavskim lađama kao trgovac. Ukrcao se kao otkupljenik u Hamburgu na brod Delaver za Ameriku. Sa broda beži da ne bi bio prodat kao rob i postaje registrovani doseljenik.
Radio u Filadelfiji i Nju Orleansu kao trgovac. Ženidbom postaje vlasnik plantaže pamuka i fabrike džinsa. Tražio je zlato po Kaliforniji i Meksiku, čiji je bio državljanin. Imenovan je1830. za direktora luke Galveston i za sekretara grada San Felipe. Bio je (1835) vlasnik štamparije, knjižare i urednik lista Mercurio del Puerto de Matamoros. Prelazi u Nju Orleansu i radi kao generalni komesar i sekretar ekspedicije za Tampiko.
Od 1840. godine Šagić je član gradskog odbora Hjustona, u kome danas ima muzejsku postavku. Godine1843. postaje major u miliciji Teksasa. Učestvovao u borbama i pregovorima za nezavisnost Teksasa i Meksika od 1846. do 1848. godine. Bio je general u Meksiku i oficir u Teksasu.
U potrazi za avanturama i boljim životom odlazi 1849. u Kaliforniju i potom 1851. u Panamu. Vraća se u San Francisko i postaje sekretar Zemljišne komisije za Kaliforniju. Za vreme njegovog rada u ovoj komisiji, do 1856. godine, rešeno je oko 800 slučajeva deobe preko 12 miliona jutara zemlje. Bio je i sudija za vešanje i izricao oštre kazne neobuzdanim kaubojima, rančerima i konjokradicama – opisuje ga pisac Vladisav Bajac u svojoj knjizi Bekstvo od biografije.
Đorđe Šagić je prvi Srbin koji je dobio američko državljanstvo. Bio je izveštač u Američkom građanskom ratu, od 12. aprila 1861. do 26. aprila 1865. godine. Istoričar Džon Livingston je Đorđa Šagića označio kao pionira avanturističke proze u SAD. Napisao je Memoare i Livingston ga je uvrstio među 200 najuglednijih Amerikanaca. U biblioteci Teksaškog državnog univerziteta u Hjustonu nalazi se svežanj dokumenata na kojima je ispisano „Uspomene Džordža Fišera”. Knjige govore o istoriji Teksasa i njegovom razvoju, sadrže i podatke o liku i ulozi Džordža Fišera.
"Šagić nije zaboravljao svoje poreklo. Kada su Srbi počeli da 1864. godine podižu prvu crkvu u Džeksonu, pridružio se i pomogao da osnuju malu koloniju srpskih doseljenika u Kaliforniji. Zajednica je okupljala Srbe i Dalmatince i nazvala se Slavonians. Đorđe je ujedno bio te godine istaknuti član Grčko-rusko-slavonske pravoslavne istočne crkve kao dobrotvornog društvo u kome su Srbi činili većinu. Saradnik je Sevastijana Dabovića, misionara Ruske crkve i osnivača Srpske crkve u Americi. Postao je prvi predsednik Ruskog i panslavenskog dobrotvornog društva osnovanog u San Francisku 1857. godine i član Društva pravoslavaca", svedoči Aleksandar Slavković, profesor iz Pitsburga.
Kao član Brastva slobodnih zidara sa američkim imenom Džoržd Šagić je bio osnivač četiri masonske lože. U Meksiku je 1825. godine osnovao prvu masonsku ložu. Drugu ložu slobodnih zidara formnirao je u Panami, a treću ložu u Kaliforniji. U leto 1848. godine je sa činom starešine Slobodnih zidara Teksasa putovao u Vašington.
Prvi Srbin u SAD koristio je za života različita imena i prezimena – Đorđe Šagić, Đorđe Ribar, Džordž Fišer, George Jorge, Georgije Šagic, Merkurio Šagić. Za sebe je pričao da je po rođenju Srbin, po duhu Meksikanac, po karakteru Teksašanin, a po držaljanstvu Amerikanac. Znao je i koristio srpski, mađarski, nemački, grčki, engleski, španski, portugalski, francuski, italijanski, latinski, ruski, poljski, češki, slovački, moravski i hrvatski jezik.
"Šagić se ženio četiri puta. Njegovi potomci imaju različita prezimena. Najpoznatiji su Džek Malete, njegova deca Elis, Kejt i Tomas Malete iz Džeksona, i Lari Malete, lekar iz Hjustona. Kao i Džon Fišer iz Vašingtona i Džef Kaningham iz Ostina", kaže Vladislav Bajac.
Zahvaljujući novinarima i medijima iz Beograda potomak prvog srpskog doseljenika Lari Malete, lekar iz Hjustona u potpunosti je upoznat sa poreklom svog pradede i sa istorijom Srbije i srpskog naroda.
"Ponosam sam na svog prededu Đorđa i na njegov srpski narod", rekao nam je jednom prilikom lekar Lari Malete iz Hjustona.
Коментари