понедељак, 29.01.2018, 15:02 -> 15:20
Аутор: РТС
Zlatne niti Svetosavlja
Kao i svake godine, Savindan su obeležili i učenici dopunske nastave na srpskom jeziku iz Ciriha u srpskom pravoslavnom hramu Svete Trojice. Zajedničku akademiju pod nazivom "Zlatne niti Svetosavlja" osmislili su i organizovali profesori dopunske nastave na srpskom jeziku u kantonu Cirih dr Miško Jovanović, Milica Marković, Gordana Nikolić u saradnji sa veroučiteljem Jovankom Petković i dirigentkinjom crkvenog hora Marijom Arsić.
U crkvi koja je tog dana bila prepuna, gosti i domaćini su, kako to i dolikuje, prisustvovali liturgiji, a zatim otpevali Himnu Svetom Savi. Nakon toga se prisutnima obratio protojerej Branimir Petković prigodnom svetosavskom besedom. On je istakao značaj Svete liturgije, Save kao prvog prosvetitelja i arhiepiskopa i zahvalio se svim nastavnicima, učenicima i roditeljima koji neguju svetosavski duh i slede njegove puteve.
Zatim su deca, članovi crkvenog hora pri hramu Svete Trojice, pod diregntskim vođstvom Marije Arsić, otpevali himnu Srbije. Prisustnima se obratila Mira Mihailović vicekonzul Republike Srbije u Cirihu i čestitala praznik. Ona je izrazila zadovoljstvo što učenici svake godine na svečan način obeležavaju školsku slavu, neguju maternji jezik, kulturu i ne zaboravljaju svoje korene.
Usledio je nastup učenika dr Miška Jovanovića iz Ciriha koji su se predstavili pesmom Dobrodošlica, koju je napisao njihov profesor. Sledile su pesme, priče i legende o Svetom Savi koje su učenici izgovarali sigurno, ponosno i dostojanstveno. Veliki aplauz su zaslužili talentovani učenici Anđelija i Luka Vasilevski koji su sa svojim ocem Zdravkom odsvirali nekoliko kompozicija i pokazali raskošni talenat.
"Svečana svetosavska akademija je kruna rada sa decom u rasejanju. U nju su utkane zlatne niti naše duhovnosti, prosvetiteljstva i ljubavi prema Srbiji. Ona se pamti i ostaje zauvek u sećanju učenika. Sveti Sava je rođen kao princ pre više od osamsto godina, a život je posvetio veri i obrazovanju. Kao monah prvi je zakoračio mnogim stazama kojima mi i danas koračamo - putevima svetosavlja. Zato smo i ove godine u saradnji sa divnim domaćinima hrama Svete Trojice iz Ciriha napravili ovu svečanu akademiju pod nazivom Zlatne niti Svetosavlja i u nju utkali sve najsjajnije i najvrednije niti kroz umeća naših učenika. Pored akademije, priredili smo i izložbu likovnih radova učenika, a bile su izložene i najlepše sveske", rekli su za RTS profesori Gordana Nikolić, dr Miško Jovanović i Milica Marković.
Učenici profesorke Gordane Nikolić (Cirih- Švamendingen, Horgen, Sur) i profesorke Milice Marković (Cirih) su se predstavili u drugom delu programa svojim recitalima, legendama, predanjima i pričama o Savinom životu i delu i njegovim zaslugama. Oni su ukazali na plemenitost, humanost i veru i druge vrline na koje nas je upućivao i Sava. Preneti su i poruke za sva vremena vladike Nikolaja Velimirovića kroz prigodan recital.
Deca koja pohađaju veronauku pri hramu Svete Trojice, pod vođstvom Jovanke Petković i dirigentkinje hora Marije Arsić, oduševila su publiku izvođenjem raznovrsnog repertoara od duhovne do etno muzike, a glasovi ovih sjajnih pevača orili su se crkvom. Oni su maestralno izveli kompozicije Bože pravde, Bogorodice djevo, Iže heruvimi, Tamo daleko, Zdravica...
Publika je uživala, dok su se mališani trudili da svakom sledećom kompozicijom prikažu svoj raskošni talenat. Oni su nakon toga odrecitovali i nekoliko pesama posvećenih prvom srpskom arhiepiskopu i prosvetitelju. Na samom kraju Akademije nastupio je sjajni guslar Petar Ostojić koji je deci predstavio ovaj za njih neobičan instrument, kao i deo naše kulturne baštine.
Srpski pravoslavni hram Svete Trojice je bio obasjan dečjom radošću i ponosom roditelja kada je na kraju otac Branimir svakom detetu uručio paketić koji je obezbedila ova crkva za svu našu decu. Otac Branimir je pohvalio i nagradio decu i istakao značaj dugogodišnje saradnje crkve, škole i konzulata u Cirihu kao i svih drugih zajednica i udruženja Srba u Švajcarskoj. Za sve prisutne bio je organizovan i svečani ručak, a veliki doprinos dale su i vredne žene koje pomažu u crkvi i đačke mame.
Akademija Zlatne niti pravoslavlja je samo jedan u nizu zajedničkih aktivnosti sa našom pravoslavnom crkvom u cilju podsticanja i razvoja životnih vrednosti, rodoljubivih osećanja, jačanja neraskidivih veza između matice i dijaspore i budućih uloga nosioca i čuvara nacionalnog identiteta, srpske istorije, kulturnog nasleđa, umetnosti i tradicije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар