Smiljan - najpoznatije ličko selo

Verujemo da će se mnogi složiti da je najpoznatije ličko selo na svetu - Smiljan. Tu je rođen Nikola Tesla, velikan nauke, genije koji je promenio svet. Danas su u ovom selu ostala samo dva Srbina, ali je veoma posećeno i nedavno su, uz pomoć dobrotvora, obnovljeni spomenici Teslinim roditeljima, majci Đuki i ocu Milutinu.

Memorijalni centar Nikola Tesla otvoren je 10. jula 2006. godine povodom obeležavanja 150 godina od Teslinog rođenja. Iste godine, sagrađeni su i novi objekti uz samu kuću.

"Pre otvaranja centra, tu se nalazila Teslina rodna kuća, pravoslavna crkva Apostola Petra i Pavla i gospodarski objekat. Nanovo su građeni ulaz 3, ispitna stanica, odnosno kopija Tesline laboratorije iz Kolorado Springsa i multimedijalna dvorana. Glavni deo postave je stavljen u Teslinu rodnu kuću. Donji deo je posvećen istorijskom delu života i dela Nikole Tesle, a na tavanu se nalaze neki od njegovih izuma", rekao je Mile Čorak, voditelj Memorijalnog centra "Nikola Tesla".

Upravo zbog slavnog Ličanina koji je ime svog sela proslavio po celom svet,u u Smiljan u posetu dođe na desetinu hiljada turista, kako bi videli i upoznali rodni kraj jednog svetskog genija.

Tek od prošle godine, u službi posetiocima je i hram Svetih apostola Petra i Pavla iz 1765. godine.

"Hram je obnovljen kasnije, 1986, jer je za vreme Drugog svetskog rata postradao. U ovom hramu je službovao srpski prota Milutin Tesla, otac Nikole Tesle i u ovom hramu se krstio Nikola Tesla 1856. godine", rekao je otac Dragan Mihajlović.

Baš zbog toga što je i sam Nikola Tesla kršten u pravoslavnoj veri, u ovom hramu, nije redak slučaj da posetioci iskažu želju da i oni prime svetu tajnu krštenja. Nažalost, u Smiljanu danas žive samo dva Srbina. Blagoslovom vladike gornjokarlovačkog Gerasima, uz pomoć donatora, nedavno su obnovljeni spomenici Nikolinim roditeljima, Milutinu i Đuki, koji se nalaze na groblju u gradu Gospiću, kako bi u neku ruku ispravljena istorijska nepravda, da spomen obeležje predaka jednog svetskog genija, neostanu devastirana.

"To smo pokrenuli s blagoslovom vladike Gerasima. Pokrenuli smo inicijativu da se obnove spomenici da se obnove, jer su bili jako u lošem stanju i uz par donatora uspeli smo da obnovimo spomenik. Pomogao je i gospodin Duško Ljuština, gospodin Rade Šerbedžija i Siniša Kupić. Spomenik je izradio lokalni klesar u Gospiću", rekao je otac Dragan.

I pored istorijskih činjenica, tragova koji svedoče o njegovom poreklu, korenima i precima, Nikola Tesla se i danas najčešće spominje u temama oko podele i prisvajanja.

Za to vreme, njegov prah se nalazi u muzeju u Beogradu, a inicijativa Srpske pravoslavne crkve je da bude pohranjen kod Hrama Svetog Save u istom gradu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 30. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом