"Heterotopija" u Srpskoj kući u Londonu

U Srpskoj kući u Londonu u toku je izložba “Heterotopija”. Izlažu umetnici srpske i regionalne umetničke scene koji svojim doprinosom razvoju vizuelne umetnosti teže da se pridruže sistemu svetskog tržišta.

Na otvaranju u Srpskoj kući, gostima su se obratili dr Ognjen Pribićević, ambasador Republike Srbije u Velikoj Britaniji, i osnivači udruženja Contemporary Balkan Art (CoBaA), koje se bavi promocijom umetnosti sa Balkana.

Po rečima Ane Rasel-Omaljev, kreativnog direktora CoBaA, izložba "Heterotopija" predstavlja oživljavanje jednog izmeštenog lokaliteta i njegovu ponovnu aktualizaciju. Kontekst ove izložbe je heterotopija kao refleksija koja se može sagledati kroz ukidanje razlika i postojeće distance, kao i prepoznavanje drugog koje se inkorporira u samu umetnost.

Reč je o umetnicima koji preispituju pojave i diskurse relevantne za prepoznavanje različitih tokova unutar srpske i regionalne umetničke scene i koji doprinose sveukupnom razvoju vizuelne umetnosti.

Kao zajednička odrednica njihovog stvaralaštva jeste težnja da se pridruže sistemu svetskog tržišta.

Upravo je u takvom ambijentu nastala nova umetnička praksa koja donosi potpunu autonomiju izražavanja, ali i nameće odgovornost pred zahtevima vremena koje predstoji.

Izložba u Srpskoj kući uspostavlja vidljivost ove scene ali i značajan korak ka povezivanju autora čiji rad može biti značajan doprinos za razumevanje aktuelnih društvenih pitanja i za otvaranje novih i intrigantnih konsekvenci.

Izložba je otvorena do 22. jula.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 11. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом