"Kralju pronalazača" spomen obeležje u Sankt Peterburgu

Ove godine navršava se 100 godina od smrti Ognjeslava Kostovića, srpskog konstruktora i pronalazača, kojeg su zbog brojnih, važnih izuma, u Rusiji nazivali "kraljem pronalazača". Vajar Luka Radojević pokrenuo je inicijativu za izradu spomen obeležja ovom velikanu srpske nauke, koji je živeo i stvarao u Sankt Peterburgu.

Ognjeslav Kostović, ruski Srbin, kako su ga zvali u Rusiji, rođen je 1851. u Austriji, u Pešti je završio osnovnu školu i gimnaziju, živeo i stvarao u Sankt Peterburgu.

Ovaj Srbin plemićkog porekla bio je i kapetan ruske vojske.

Najinteresantniji projekat koji je konstruisao je čamac riba, čija je posada pod vodom mogla da provede 20 sati, što je zapravo bila preteča podmornice.

Kako je njegovom izumu nedostajao jak motor koji bi pokretao čamac, Kostović je ispitivao i poboljšavao motore koji su u to vreme postojali. Tako je konstruisao osmocilindrični motor od 80 konjskih snaga, i to u vreme kada je Dajmlerov imao samo 1,5 konjsku snagu.

Jednom prilikom prisustvovao je predavanju ruskog hemičara Dmitrija Mendeljejeva, na temu projektovanja stratosferskog balona sa hermetički zatvorenom kabinom i dirižabla sa balonom ispunjenim kompresovanim vazduhom.

To je fasciniralo Kostovića i inspirisalo da počne da se bavi letačkim projektima. Vrlo brzo, 1879. Ognjeslav Kostović konstruisao je vazdušni brod (dirižabl) dve decenije pre Cepelina. Izum je bio dugačak 60, a prečnika 12 metara i imao je čvrst osnovni skelet. Kada je dirižabl bio skoro gotov, ponestalo je novca, pa se Kostović obratio Ministarstvu vojske Rusije, koje, nažalost, nije prepoznalo viziju srpskog naučnika.

Ipak, Ferdinad Cepelin će kasnije ostvariti njegovu zamisao i na više mesta napisati da je Ognjeslav Kostović pronalazač prvog vazdušnog broda.

Tražeći za izgradnju dirižabla nov materijal, Ognjeslav je izmislio „arborit", prvi veštački, sintetički materijal. Od ovog materijala je, u svojoj radionici u Petrovgradu, izrađivao kofere, čamce, pontonske mostove.

Kostović je 1911. konstruisao leteći čamac, prvi hidroavion na svetu. Usavršio je aeronautički telegraf, imao ideju o vazdušnom torpedu i uređaju za izvlačenje potonulih brodova.

Bio je oženjen, otac tri ćerke, slavio je slavu Sv. Nikolu, na kojoj je njegov stalni gost bio već proslavljeni Mendeljejev, sa kojim je ostao prijatelj do smrti.

"Inspirisala me je ova priča i podaci koje sam našao u ruskoj naučnoj literaturi", kaže Luka Radojević, mladi srspki akademski vajar, koji je pokrenuo inicijativu za izradu spomen obeležja ovom velikanu srpske nauke.

„Reljef sa likom Ognjeslava Kostovića već sam završio i biće postavljen u Sankt Peterburgu, ove godine, u čast stogodišnjice od smrti ovog srpskog naučnika", kaže Radojević za Program za dijasporu RTS-a.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 03. мај 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом