четвртак, 20.03.2025, 13:48 -> 16:10
štampajCrnjanski - inspiracija i uzor
U Biblioteci SANU ovih dana održana je Tribina posvećena velikom piscu Milošu Crnjanskom. Kapitalno delo "Agon i melanholija" Gorane Raičević, dopisnog člana SANU, otkriva mnogo toga o liku i delu Miloša Crnjanskog, čiji je roman "Seobe" proglašen za roman 20. veka, i za koji je nagrađena dvema značajnim nagradama, "Laza Kostić" i "Nikola Milošević".
Miloš Crnjanski je rođen 1893. u Čongradu, odrastao u Temišvaru, studirao je medicinu u Beču, diplomirao je 1922. na Beogradskom filozofskom fakultetu, u Prvom svetskom vratu bio je na Galicijskom frontu, potom diplomata u Rimu i ambasador Kraljevine Jugoslavije u Berlinu, bio je u Španiji kao novinar dopisnik iz Rima, a od 1945. živeo kao emigrant u Londonu.
U Beograd se vratio 1965. a umro je 1977. u Beogradu. Našao je mesto među 100 najznamenijih Srba. Sve ovo i mnogo toga više predstavila je Gorana Raičević u svom delu na 767 strana u SANU.
“Upravo sam govorila o tome da je reč o onim retkim ljudima koje mi zovemo genijalnim ljudima. Setila sam se i u knjizi jedne davne antičke teorije po kojoj se melanholični temperament povezuje sa genijalnošću. Ali da bi neko bio stvarno veliki stvaralac on morao da prevaziće tu melanholiju, da se bori protiv nje. Zato je upravo potreban i ovaj drugi pol u stvaralaštvu, ta želja za borbom. Da nije tog nagona, te želje za izražavanjem, te želje za pisanjem, ne bi bilo ni velikih ljudi. Mislim da je vrlo slična sudbina i Andrića i Crnjanskog, prilagođavali su se svom vremenu, vrlo teškom vremenu u kojem su živeli. Ta želja za pisanjem, za izražavanjem je čini mi se bila nešto što ih je sačuvalo u životu i što im je omogućilo da stvore ta svoja blistava dela”, kaže Gorana Raičević.
O velikom Milošu Crnjanskom govorio je i prvi čovek biblioteke SANU koji je predsedavao predavanju o ovom velikanu srpske književnosti.
“Svaki razgovor o srpskoj književnosti 20. veka počinje i završava se u delu Ive Andrića i Miloša Canjanskog. Nažalost, oni nisu bili zajedno u ovoj kući, Miloš Crnjanski nije prihvatio da prođe tu proceduru koja je obavezna da bi se postao dopisni član kada se vratio iz inostranstva. Ali bez obzira na to oni su ovde zajedno, zajedno sa svojim delom, zajedno sa svojom rečju, zajedno su na skupovima, na drugim predavanjima, u razgovorima o književnosti i to će uvek biti tako u SANU”, kaže akademik Miro Vuksanović.
O veličini Miloša Crnjanskog svedoče i činjenica da je njegov roman „Seobe” proglašavan za roman 20. veka, a o značaju pomenute knjige Gorana Rajčević, kazuju i prestižne nagrade Laza Kostić i Nikola Milošević.
Коментари