Srpski vojnici počivaju na vojnom groblju u San Mandrijeru

U sklopu francusko - italijanskog groblja kraj Tulona u Francuskoj, nalazi se jedno malo vojničko srpsko groblje, gde su, pred kraj Prvog svetskog rata sahranjena 22 naša vojnika. O važnosti sećanja na naše slavne pretke, sa Tanjom Milosavljević, doktorom lingvistike i aktivnim članom srpske zajednice u južnoj Francuskoj, razgovarala je Vanja Vasić.

Srpska vojnička groblja se nalaze u čak 43 zemlje širom sveta, na 680 lokaliteta. Neka se održavaju, a neka su, nažalost u stanju koje nam ne služi na čast. Mnogi znaju za Zejtinlik u Solunu, gde počiva 8000 žrtava, ali najviše naših predaka stradalo je u Austriji u logoru Mauthauzen, gde je za vreme Prvog svetskog rata tamo ubijeno oko 12.000 Srba, a u drugom čak 20.000. Tu su i Češka, Slovačka, Rumunija, Izrael, Egipat, Norveška, Holandija, Francuska, Tunis, Albanija, Severna Makedonija...

U sklopu francusko-italijanskog vojnog groblja u San Mandrijeru,kraj primorskog gradića Tulona u Francuskoj, nalazi se jedno malo srpsko vojničko groblje. Tamo su pred kraj Prvog svetskog rata sahranjena 22 srpska vojnika, koja su svoj večni počinak našla na putu ka francuskim bolnicama, vođeni nadom za izlečenjem i boljim životom u prajateljski nastrojenoj Francuskoj.

Srpska zajednica koja živi u južnoj Francuskoj održava sećanje na naše pretke koji su, tako mladi, zaustavljeni u vremenu.

"Na samo tridesetak kilometara gde ja danas živim, između Marseja i Nice, nedaleko od SenTropea, nalazi se srpsko vojničko groblje. Tamo su sahranjeni naši div junaci, njih 22. Nažalost, jako mali broj Srba zna da se tamo nalaze posmrtni ostaci naših ljudi, na onim humkama možemo da vidimo da neki nisu dočekali ni 20 godina, to su ljudi koji su preko albanske golgote dolazili brodovima za Francusku u nameri da se leče. Neki od njih su nažalost, tu pronašli svoj mir, spokoj...Groblje se nalazi u sklopu francusko-italijanskog groblja, tako da samo jedan manji deo pripada nama i Francuzi vode računa o tome. Pored našeg, nalazi se i grčko i rusko. Imali smo priliku da 11. novembra 2022. obeležimo taj dan, zaista je bilo dirljivo sa našom himnom, došlo je i naše udruženje koje je osnovano u Nici, položen je venac i propraćeno je medijski u Francuskoj", kaže Tanja Milosavljević, doktor lingvistike i koautorka knjige "Srbi na Korzici" na francuskom jeziku.

Jedno je sigurno, kaže Tanja Milosavljević, dok je nas, biće i njih! Dok postoji svest o hrabrim podvizima naših predaka, živećemo i mi, a oni kroz nas!

 

петак, 04. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом