ZVO: Obeleženo dve decenije borbe za prava Srba

Svečanom akademijom i kulturnim programom u Hrvatskom domu u Vukovaru je svečano obeležen dan Zajedničkog veća opština, srpske manjinske samouprave na istoku Hrvatske.

Zajedničko veće opština nastalo je 23. maja 1997. godine na osnovu Erdutskog sporazuma i Pisma namere Vlade RH što je kasnije 1998. i potvrđeno Odlukom Vlade RH o osnivanju ZVO-a kao organizacije koja vodi brigu o ostvarivanju prava srpske nacionalne zajednice u delovima Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije gde Srbi čine većinu ili ih ima u značajnom broju.

Povodom 20 godina postojanja i rada na svečanoj akademiji okupio se veliki broj gostiju iz Hrvatske i Srbije, a okupljenima se najpre obratio predsednik ZVO-a Srđan Jeremić koji je podsetio šta je sve ono što ova institucija radi, ali i upozorio na sve one probleme sa kojima se godinama suočava.

"Dok određeni pomaci po pitanju kulturne autonomije i informisanja postoje, isto ne možemo reći kada je u pitanju dosledna primena zakonskih propisa kojim se regulišu manjinska pitanja. Nakon 15 godina od donošenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina moramo da konstatujemo da on ni približno nije ispunio svoj svrhu kada je proporcionalno zapošljavanje nacionalnih manjina u pitanju. Udeo pripadnika nacionalnih manjina u javnim službama se iz godine u godinu smanjuje", rekao je Jeremić i dodao da srpske škole na ovom prostoru još uvek nisu registrovane kao manjinske na način na koji su to napravile druge nacionalne manjine.

On se potom osvrnuo i na probleme nepoštovanja prava na slobodnu upotrebu jezika i pisma, pokušaje istorijskog revizionizma, negiranja značaja tekovina NOB-a i izraženu ksenofobiju, govor mržnje i raspisivanja referenduma koji udaraju na temeljna manjinska prava.

"Postavlja se pitanje kako da se vratimo na pravi put, a pravi put je put iskrenog poverenja, međusobnog uvažavanja i zajedničkog rada na prosperitetu države u kojoj živimo. Srpski narod u RH želi da bude konstruktivan faktor u poboljšanju uslova života i svih stanovnika koji ovde žive i da da puni doprinos u rešavanju svih problema. Želimo iskrenu saradnju sa pripadnicima većinskog naroda sa kojim delimo istu sudbinu i iste probleme", istakao je Jeremić.

 Registracija škola ne može više da čeka

Pristunima se zatim obratio predsednik SNV-a i SDSS-a Milorad Pupovac koji je naglasio da je dugo trebalo da visoki predstavnici Srbije i Hrvatske budu prisutni na proslavi Dana ZVO-a i da su srpske institucije iz Hrvatske most u saradnji između dve države i da u tom pogledu imaju određene odgovornosti i prilike, a zatim se osvrnuo i na glavne stvari koje su prioriteti kada je rad ZVO-a u pitanju.

"Registracija srpskih manjinskih škola ne može više čekati ni dana. Nema ni jednog opravdanog razloga da se osnivačka prava sa županije ne prenesu na opštine i na grad Vukovar. Uz napore koje ulažemo da osiguramo sredstva za potrebe opština koje su u sastavu ZVO-a, trebalo bi osigurati i neke druge fondove za ova područja jer bez tih mehanizama nećemo moći zaustaviti iseljavanje. Treća stvar je status ZVO-a i SNV-a. Mi želimo da definišemo status manjinske samouprave, a ne ovlasti i sadržaj i program rada koji su već definisani. Ovde se od tog pitanja prozivodi bauk, a ljude se plaši sa tom našom željom i na takve treba reagovati", rekao je Pupovac.

Za govornicom Hrvatskog doma izmenjivali su se potom izaslanik premijera Hrvatske i predsednik Skupštine Vukovarsko-sremske županije Dražen Milinković, izaslanik predsednice, osječki gradonačelnik i učesnik procesa mirne reintegracije Ivica Vrkić i ambasadorka RS Mira Nikolić. Svi govornici su ukazali na značaj međusobne saradnje između država i naroda, ali i potrebu za zajedničkim rešavanjem postojećih problema.

 Dodeljene plakete i povelje

Zajedničko veće opština svake godine prilikom obeležavanja svog dana dodeljuje plakete i povelje za izuzetna ostvarenja postignuta u korist jačanja srpske etničke zajednice i doprinos očuvanju i razvoju nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta Srba na prostoru delovanja ZVO-a.

Skupština ZVO-a ove je godine odlučila da plaketu dobiju zamenik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama u Vladi AP Vojvodine Nebojša Kuzmanović i generalni direktor Radio-televizije Vojvodine Miodrag Koprivica.

Povodom dve decenije postojanja institucije ove je godine dodeljeno pet povelja drugim institucijama koje su na različite načine doprinele razvoju i opstanku ZVO-a. Dobitnici povelja su Ured za manjinska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Hrvatske, Savet za nacionalne manjine RH, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova RS i Pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vlade AP Vojvodine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 12. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње