Nikolaj Krasnov - ruski neimar Srbije

U Domu ruske dijaspore "Aleksandar Solženjicin" u Moskvi, 4. decembra je otvorena izložba "Nikolaj Krasnov - ruski neimar Srbije". Ove, 2014. godine se obeležava 150 godina od rođenja Nikolaja Petroviča Krasnova i 75 godina od njegove smrti.

Arhiv Jugoslavije, Istorijski arhiv Beograda, u saradnji s Domom ruske dijaspore Aleksandar Solženjicin iz Moskve, priredili su reperezantativnu izložbu odgovarajuće dokumentarne građe: Nikolaj Krasnov - ruski neimar Srbije.

Na izložbi su predstavljeni brojni eksponati, njih više od 250, među kojima znatnim delom originali. U prvom planu su dela velikog arhitekte, i to projekti, planovi, skice, crteži.

Poseban značaj ima činjenica da su ovom izložbom prvi put javnosti predočeni njegovi radovi, odnosno dokumenti, koja se čuvaju u arhivskim fondovima Arhiva Jugoslavije kao i Istorijskog arhiva Beograda, kao i građa koja se čuva u Arhivu SANU, Muzeju Srpske Crkve, Nacionalnoj biblioteci Srbije, Muzeju nauke i tehnike i Zadužbini kralja Petra I.

U sklopu Izložbe priređen je i odgovarajuchi katalog kao i DVD na srpskom, ruskom i engleskom jeziku.

Istovetna izložba biće otvorena u Beogradu, u Arhivu Jugoslavije, 21. januara 2015. godine, čime će, pored drugog, biti obeležen Dan Arhiva.

Krasnov je rođen oktobra 1864. u Podmoskovlju, a studije slikarstva, vajarstva i arhitekture završio je u Moskvi. Već njegov prvi projekat bio je nagrađen 1883. godine.

Počev od 1887. bio je glavni arhitekta Jalte, Krim.

Najčešće je radio reprezentativne objekte ili rekonstruisao istorijska zdanja. Tako je izgradio i poznati dvorac Livadija, kod Jalte, Krim, letnjikovac Romanova, znamenit po sastanku trojice savezničkih lidera tokom Drugog svetskog rata.

Dvorac je građen od 1909. do 1911. i ustrojen u skladu s vizijom cara Nikolaja II.

Te 1911. godine Krasnov je i formalno dobio zvanje "dvorskog arhitekte".

Tragedija građanskog rata u Rusiji odvela ga je u emigraciju, tako se 1922. našao u Beogradu, gde ga pozvao Saveza ruskih inženjera i tehničara Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca.

U Beogradu, Krasnov je ostavio nemerljiv trag. Radio je u Arhitektonskom odeljenju Ministarstva građevina i, u punom značenju te reči, obeležio je jednu epohu arhitekture u Srbiji.

Bavio se projektovanjem, adaptacijom i dekoracijom najreprezentativnijih zdanja, državnih objekata, hramova, spomenika, ali i dizajniranjem enterijera.

U Srbiji, gde ga je izuzetan rad takođe doveo do zvanja dvorskog arhitekte, ostavio je dela neizmerne vrednosti.

Bio je projektant dvorskog kompleksa Karađorđevića na Dedinju, niza drugih reprezenativnih zdanja, a učestvovao je u manjoj ili većoj meri u projektovanu, izradi i dekoraciji brojnih objekata, hramova, spomenika, od Oplenca do Lovćena. Unutrašnja dekoracija hrama Svetog Đorđa na Oplencu, crkve mauzoleja porodice Karđorđević, njegovo je delo.

Dekracija crkve Ružice na Kalemegdanu, takođe, izradio je i Njegoševu kapelu na Lovćenu, srušenu 1974, kao i spomen obeležja na Zejtinliku, Solun, i na ostrvu Vido, pored Krfa.

Nikolaj Petrovič Krasnov, umetnik koji je svojim delom obeležio čitavu epohu u istoriji Srbije, preminuo je u Beogradu, decembra 1939. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом