Predstavljene Srpske nedeljne novine iz Budimpešte

Predstavljanje Srpskih nedeljnih novina iz Budimpešte na ovogodišnjem Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga upriličeno je na štandu Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Javnost je upoznata sa istorijatom, uređivačkom koncepcijom, uspesima i problemima lista, kao i sa aktuelnim trenutkom srpske zajednice u Mađarskoj.

Glavni i odgovorni urednik lista Dragan Jakovljević izložio je kraći istorijat i hronologiju izlaženja srpske štampe u Mađarskoj, a zatim predočio statističke podatke i naselja u kojima danas žive Srbi u Mađarskoj.

Jakovljević je prisutnima približio i forme institucionalnog organizovanja srpske manjine, s posebnim akcentom na Samoupravu Srba u Mađarskoj kao krovnu organizaciju i njene institucije, specijalizovane za pojedine društvene oblasti od značaja za očuvanje srpskog identiteta. Osvrnuo se i na uređivačku koncepciju SNN-a, višestruku drštvenu ulogu koju ovaj list ima i na prateće projekte i akcije koje redakcija ostvaruje uporedo sa informisanjem čitalaca kao svojom osnovnom delatnošću.

"Činjenica da su Srpske nedeljne novine jedini štampani medij srpske zajednice u Mađarskoj, našu misiju čini znatno odgovornijom. Osim što informiše, redakcija ovog lista ima još najmanje dva važna zadatka. Jedan je očuvanje i popularizacija srpske pisane i govorne reči na prostorima Mađarske, a drugi očuvanje sveukupnog srpskog kulturnog i nacionalnog identiteta u uslovima snažne asimilacije, koja u Mađarskoj nikada nije posustajala. Upravo iz tih razloga naš nedeljnik, osim rubrika informativnog karaktera, redovno donosi i edukativne napise o srpskom jeziku, istoriji, kulturnoj i nacionalnoj baštini. Ta potreba se, po mom mišljenju, nameće pred sva srpska glasila u rasejanju, jer je to jedan od načina da kao narod opstanemo u većinski nesrpskim sredinama, kako da sačuvamo sve one karakteristike koje nas čine pripadnicima srpskog etnosa: jezik, kulturu, običaje i naš osoben srpski duh",  rekao je Jakovljević.

On je podsetio da takva orijentacija podrazumeva i mnogo više plaćenih, autorskih članaka nego ranije, ali da uprkos tome budžet lista bio daleko veći pre više godina, nego što je danas.

"Posle niza godina konstantnog smanjivanja od strane mađarske države, budžet SNN-a se zaustavio na nivou koji ovom glasilu, uz krajnje mere racionalizacije, omogućuje puki opstanak, bez mogućnosti da se dalje razvija u skladu sa tendencijama koje vladaju u savremenom novinskom izdavaštvu, uključujući veći broj stranica i modernije tehničke karakteristike. Ipak, uz povremenu, ali dragocenu pomoć Kancelarije za dijasporu i Srbe u regionu i Porajinskog sekretarijata za kulturu Vojvodine, uspevamo da zadržimo postojeći obim stranica i da ga periodično uvećavamo tematskim dodacima. To činimo u zavisnosti od visine sredstava odobrenih u matici, na ime konkursnih projekata. U skladu sa svojim mogućnostima, organizujemo i akcije za koje smatramo da dopinose ciljevima zbog kojih postojimo: književni konkurs, literarne radionice, gostovanja istaknutih stvaralaca...", dodao je glavni i odgovorni urednik SNN-a.

SNN zaslužuje podršku matice

Jedan od učesnika promocije bio je i Aleksandar Čotrić, predsednik Odbora za Srbe u dijaspori i regionu Narodne skupštine Srbije, koji već više od dve decenije redovno prati izlaženje ovog lista, sadržaje koje objavljuje i akcije koje uredništvo sprovodi.

"Srpske nedeljne novine nas okupljaju kao manget, jer ovde među prisutnima vidim naše istaknute stvaraoce iz Mađarske, Srbije, Hrvatske, Češke, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Nemačke, Italije... Taj list je, slobodno mogu da kažem, jedno "čudo", kao što su "čudo" i rezultati popisa stanovništva u Mađarskoj, prema kojima je broj Srba uvećan tri puta. Tome je u mnogome doprinelo izlaženje i kampanja koju su vodile Srpske nedeljne novine i napori da one stignu u svako srpsko domaćinstvo u Mađarskoj. Osim što stižu u ruke svojih čitalaca, ove novine su prisutne i u modernim medijima. Mogu da se čitaju i na internetu, a važnije informacije koje one objavljuju dostupne su i na društvenim mrežama. Stoga sve pohvale njihovom glavnom i odgovornom uredniku koji je shvatio značaj savremenih sredstava komunikacije i potrebe da se za što kraće vreme dopre do što šire javnosti", rekao je Aleksandar Čotrić.

On se pohvalno izrazio i o TV prilozima u kojima Srpske nedeljne novine posredstvom RTS-a izveštavaju milione gledalaca širom sveta o događajima i temama u srpskoj zajednici u Mađarskoj.

"Sve to zaslužuje podršku matice, a to mogu da kažem i u svojstvu predsednika Odbora za Srbe u dijaspori i regionu Narodne skupštine Srbije. Da nije ovih novina, položaj naše zajednice u Mađarskoj bi bio mnogo teži", istakao je Čotrić i dodao da je SNN s punim pravom nedavno poneo Veliku plaketu Udruženja književnika Srbije.

Veliki značaj književnog konkursa "Milovan Vidaković"

Stručni saradnik Srpskih nedeljnih novina dr Dragan Nikodijević, kulturolog i univerzitetski profesor, upoznao je posetioce sa SNN-ovim tradicionalnim konkursom za književnu nagradu "Milovan Vidaković", koji je upravo u toku. On je istakao da je Milovan Vidaković ličnost koja na više načina povezuje maticu i Srbe u rasejanju.

"Njegova uloga na planu uspostavljanja veza Srba iz matice i rasejanja ogleda se i kroz njegov životni put, koji je išao preko Karlovaca, Temišvara, Arada, Pešte... Rođen u šumadijskim Nemenikućama, svoj životni vek je završio u Pešti. Srpski đaci koji su dolazili na školovanje u Peštu, nalazili su besplatno utočište kod Milovana Vidakovića. Danas možemo da kažemo da odziv na konkurs nije impozantan samo po broju, već i po kvalitetu radova koji pristižu. Srpske nedeljne novine su pokrenule jednu dragocenu akciju koja je dobila široki društveni eho", podsetio je profesor Nikodijević i dodao da za pohvale za uspeh književnog konkrusa zaslužuju najpre Ljubomir Aleksov, kao predsednik Samouprave Srba u Mađarskoj koja izdaje list i Dragan Jakovljević, kao glavni i odgovorni urednik.

Radionica kreativnog pisanja

Govoreći o Radionici kreativnog pisanja, koja je takođe jedna od stalnih akcija Srpskih nedeljnih novina, dr Miomir Petrović, književnik i profesor univerziteta, izneo je iskustvo koje je stekao u Budimpešti, radeći sa našim saradnicima i literarno nadarenim čitaocima.

"Ne postoji umetnost samo od nadahnuća i instinkta. Proizvod nadahnuća treba izbrusiti, uobličiti tako da bude komunikativan i prihvatljiv. Ako je naše vreme era komunikacija, kako se često može čuti, onda je radionica kreativnog pisanja civilizacijski hod koji moramo uhvatiti. U tom smislu treba da se zahvalim svim polaznicima, među kojima je bilo i učenika, studenata slavistike i onih čiji maternji jezik nije srpski, što je dalo poseban čar našoj radionici", rekao je profesor Petrović, izrazivši očekivanje da će i za planirani nastavak ovog vida edukacije biti zainteresovanih članova srpske zajednice u Mađarskoj.

Prezentaciju Srpskih nedeljnih novina pratili su brojni mediji, književni stvaraoci i kulturni poslenici iz Srbije, Hrvatske, Češke, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Nemačke, Italije.. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 23. мај 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом