недеља, 08.09.2013, 08:53 -> 09:42
Na korak do imena ulice
Incijativa SPKD "Prosvjeta Austrija" da jedna ulica, trg ili park u Beču dobije ime heroine Diane Budisavljević naišla je na podršku Socijaldemokratske partije Austrije(SPÖ). "Srpski Šindler", kako zovu Dianu Budisavljević, spasila je između 1941. i 1945. god. više od 12000 srpske dece iz ustaških logora smrti u tadašnjoj NDH.
Incijativa koju je Srpsko prosvjetno i kulturno društvo Prosvjeta Austrija pre dve godine pokrenulo, da jedna ulica, trg ili park u glavnom gradu Austrije dobije ime heroine Diane Budisavljević, se bliži ostvarenju. Lokalni parlament 9. bečkog okruga, odnosno njegovi članovi iz SPO (Sozialdemokratische Partei Österreichs, SPÖ) su bili spremni da podrže ovu Prosvjetinu ideju. Ipak, pošto SPO ne čini većinu u okrugu, usvajanje predloga će zavisiti i od spremnosti drugih stranaka da podrže ovu inicijativu, javlja za Program za dijasporu RTS Služba za Informisanje SPKD Prosvjeta Austrija.
Na sastanku predstavnika srpskih udruženja 3. septembra, koji je inicirala SPKD Prosvjeta Austrija ( prisutni bili i predstavnici Saveza Srba u Austriji i Zajednice srpskih klubova u Beču) sa mladim kandidatom SPO za naredne parlamentarne izbore, Markusom Gremelom, diskutovalo se o Prosvjetinom predlogu da se ime Dijane Budisavljević nađe u javnom prostoru grada Beča.
Svi prisutni su bili saglasni da se ovoj heroini, koja je spasila više od 15.000 uglavnom srpske dece iz ustaških koncentracionih logora u Drugom svetskom ratu, mora odati takva vrsta priznanja.
Svaki početak je težak
Nedeljko Savić, član UO SPKD Prosvjeta Austrija i kandidat Socijaldemokratske stranke na predstojećim izborima, je pre dve godine izložio ovu ideju koju su svi u udruženju podržali. Ali, jedan deo javne administracije osporavao je ideju zbog Dijaninog prezimena koje je teško izgovoriti na nemačkom.
„Uzeo sam mapu grada u ruke i tražio ulice sa imenima koja se teško izgovaraju. Tu sam među ostalima našao muzičare i botaničare. Pa sam pomislio da bi to bila sramota, da „srpski Šindler" (kako zovu Dijanu Budisavljević) ne dobije svoje mesto u javnom prostoru, a neki baštovan ga ima. Moj drugi argument je bio da danas dosta dece živi u Beču čija imena je teško izgovoriti. Šta bismo njima rekli - „Izvinite deco, i u slučaju da postanete predsednik, nobelovac, ili neka druga važna ličnost ove države, vaša imena se neće nikad naći u ovom prostoru"?!?! U jednom neformalnom razgovoru sam Markusa, koji je inače i moj stranački kolega, upoznao sa našom inicijativom. Bio je odmah oduševljen i obećao nam pomoć", kaže Nedeljko Savić.
Bilo je i drugih tema
Predstavnici srpskih udruženja su Markusa Gremela upoznali i sa drugim temama koje se tiču srpske zajednice u Beču i celoj Austriji. Pre svega o potrebi podizanja nivoa izučavanja srpskog jezika u bečkim školama, a posebno učenje ćiriličnog pisma.
Osim toga, da se u statistici za popis omogući izjašnjavanje ljudi u Austriji koji srpski jezik smatraju svojim maternjim jezikom, što je bila inicijativa Zorana Aleksića iz Saveza Srba u Austriji. Diskutovalo se i o političkoj participaciji, posebno kako mlade građane srpskog porekla motivisati za veće učešće u javnom i političkom životu, o čemu je govorio Miroslav Zaharić iz Zajednice srpskih klubova u Beču.
Sastanak je završen dogovorom da se međusobna saradnja nastavi i u sledećem periodu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар