Zašto roditelji dece sa invaliditetom nemaju status negovatelja?
Ana Knežević, Jelena Žilić i Tatjana Kotarac
Autor:
Група аутора
Емитује се сваког дана од понедељка до четвртка, од 12:00. [ детаљније ]
Zahtev da roditelji postanu negovatelji i za to dobijaju redovnu mesečnu naknadu podnela je parlamentu još pre 11 godina grupa od sedam
roditelja. Peticiju je potpisalo više od 60 000 osoba. Zahtevi su u međuvremenu obnavljani, ali se nisu našli pred poslanicima. Činjenica je da ima nekog pomaka kada su u pitanju socijalna davanja, ali danas je najveći izazov povezati roditeljstvo sa radom, posebno kada su u pitanju samohrani roditelji, naročito ako deca imaju neki oblik invaliditeta. Postoje servisi koji su kod nas aktivni, pa je pitanje da li ih treba proširiti ili otvoriti nove. Dodatni problem je i nepoznanica koliko u ovom trenutku u Srbiji ima dece sa veoma ozbiljnim dijagnozama. Ovaj zakon imaju gotovo sve države u okruženju, kao i mnoge razvijene zemlje. Zakonom bi se osigurala prava kao što je pravo na radni staž, plata bar u visini minimalne zarade, penziono i zdravstveno osiguranje.
Na ovu temu će govoriti Ana Knežević, predsednica udruženja „Evo ruka” i majke teško obolele dece Jelena Žilić i Tatjana Kotarac.
Emisiju uređuje i vodi Gordana Jelić.
Коментари