Читај ми!

Muzej vina u Velikoj Hoči – jedinstven prostor posvećen očuvanju i promociji vinarskog nasleđa

Članovi Udruženja „Biser Metohije”, osnovali su Muzej vina u Velikoj Hoči, poseban prostor posvećen očuvanju i promociji vinarskog nasleđa na vinogradarskom prostoru opštine Orahovac.

Музеј вина у Великој Хочи – јединствен простор посвећен очувању и промоцији винарског наслеђа Музеј вина у Великој Хочи – јединствен простор посвећен очувању и промоцији винарског наслеђа

Muzej je svečano otvoren i predstavlja važan korak u očuvanju kulturno-istorijskog identiteta i afirmaciji lokalne vinske proizvodnje, prenela je RTS-u Milena Petrović, članica Udruženja „Biser Metohije”.

U prvim koracima osnivanja Muzeja mladim aktivistima iz Metohije, pomoć su pružili prijatelja iz Italije, iz organizacija "Origin Piemonte" i "Fiori di Ciliegio" navodeći da bela vina iz Velike Hoče podsećaju na vina sa severa Italije, dok su crvena slična onima sa juga te zemlje.

„Velika raznolikost vina je velika snaga ovog kraja. Ovaj projekat je važan jer je u pitanju zajednica, koreni i ponos identiteta. Želimo da podržimo srpsku zajednicu koja prolazi kroz teška vremena, i da potvrdimo prijateljstvo“, rekli su italijanski prijatelji i donatori na otvaranju Muzeja.

Na događaju su okupljenima, a bilo ih je još iz Beograda, Prištine i drugih gradova i mesta, pružene značajne informacije o proizvodnji vina na području Orahovca, uz upoznavanje sa brojnim sortama grožđa koja niču pod ovim podnebljem.

Otvaranje Muzeja i goste u Velikoj Hoči, pozdravio je pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Miloš Terzić. U ime Vlade Srbije, rekao je da je siguran da će Muzej vina ilustrovati i u budućnosti istoriju, istrajnost i tradiciju srpskog naroda Velike Hoče.

Najavio je da će srpska država preko vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju uvek pomagati sve privredne aktivnosti, vinarstvo, vinogradarstvo ovog kraja, jer apsolutni prioritet svake srpske vlade jeste ostanak i opstanak srpskog naroda na KiM.

Arhitekta Miloš Gašić rekao je da je osnovni cilj prilikom projektovanja ovog Muzeja bio da ima četiri osnovne celine, podrum koji treba da se preuredi u izložbeni prostor starih alata i predmeta povezanih sa proizvodnjom vina, onako kako su bili korišćeni u što originalnijem obliku.

„Kompleks ima četiri celine: podrum sa starim predmetima za proizvodnju vina, multimedijalni izložbeni prostor, spoljni amfiteatar i degustacioni prostor. Ova kuća je primer da nešto novo može nastati iz pepela“, izjavio je Gašić.

„Otvaranjem ovog muzeja, Velika Hoča ne samo da čuva svoju bogatu vinarsku tradiciju, već i poziva ljubitelje vina, istorije i kulture da otkriju skrivene dragulje srpskog vinogorja", objašnjava Milena Petrović.

понедељак, 16. јун 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом