Читај ми!

Ponovo radi časopis „Filmograf“

Posle više od dvadeset godina, obnovljen je kultni časopis „Filmograf“, sada posvećen isključivo domaćoj kinematografiji.

U eri brzih i površnih recenzija, obnovljeni časopis Filmograf vraća domaćoj kritici prostor za kvalitetnu analizu aktuelne filmske produkcije. U odnosu na Filmograf koji je u Beogradu izlazio krajem 80-ih i početkom 2000-ih, novo izdanje časopisa zadržava formu i vizuelni identitet, ali sa fokusom na domaću kinematografiju.

„Potreba je ta da je našoj kinematografiji neophodno da ima što je više moguće pisanih tragova o onome što se u Srbiji snima, što se prikazuje, što se šalje na festivale. Mi trenutno u našoj zemlji imamo samo jedan filmski časopis na mesečnom nivou, to je Kinoteka koji izdaje Jugoslovenska kinoteka i to je velika pohvala za njih, ali i prekor za sve ostale što smo nekako ispustili tu periodiku koja se tiče filma“, kaže Ivan Karl, v. d. direktora Filmskog centra Srbije.

U fokusu prvog broja našli su se filmovi Restitucija ili san i java stare garde Želimira Žilnika, Majka Mara Mirjane Karanović, Izolacija Marka Backovića, Volja sinovljeva Nemanje Ćeranića.

Autorske tekstove potpisuju kritičari i filmofili među kojima su Miljorub Stojanović, Dragan Jovićević, Božidar Zečević.

„Tema ovog prvog novog broja su manjinske koprodukcije koje sve više postaju realnost na ovim prostorima. Naime, više zemalja se udružuje oko proizvodnje određenog igranog, dokumentarnog ili bilo kog drugog filma. Postoje u časopisu recenzije novijih srpskih filmova, tekstovi o festivalima. To je zapravo neka matrica po kojoj ćemo raditi dalje. Uvek će biti tema broja“, navodi Ivan Karl.

Časopis Filmograf, u izdanju Filmskog centra Srbije i Udruženja filmskih umetnika Srbije, izlaziće tri puta godišnje, na ćirilici i latinici, a deo tiraža biće i na engleskom jeziku.

четвртак, 02. април 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом