Дан(и) одлуке за Египат

Хосни Мубарак обећао да ће отићи са власти, али у септембру. У Каиру око милион демонстраната, који траже моментални крај Мубаракове владавине. Жестоке сукобе у Александрији прекинула војска. Десетине присталица Хоснија Мубарака поздравиле на улицама говор актуелног председника.

Председник Египта Хосни Мубарак покушава да смисли формулу за опстанак на власти, па је опозицији, која већ данима демонстрира широм земље, обећао да ће сићи са власти, али не одмах како огромна већина грађана жели, већ после септембарских избора.

Истовремено, око милион демонстраната који су се окупили у центру Каира, одбацили су Мубаракову понуду, тражећи да човек који том државом влада већ три деценије одмах напусти председничку палату.

"Искрено речено и без обзира на текуће околности, никада нисам намеравао да будем кандидат за још један председнички мандат", рекао је Мубарак у обраћању нацији.

Мубарак је нагласио да је стабилност земље приритет и да ће тражити промену устава за мирну транзицију власти.

"Ово је моја земља, земља у којој живим, за чији сам се суверенитет борио и за коју сам спреман да умрем", поручио је Мубарак.

Поводом вишедневних протеста, египатски председник рекао је да млади људи имају право на мирне демонстрације, али да су их искористили људи који желе да уђу у владу.

Западни медији пренели су и информацију да је Мубараково обраћање нације снимљено, односно да се он, у време емитовања снимка, није налазио у Каиру. 

Обрачун у Александрији 

У Александрији, другом по величини граду у Египту, мирне демонстрације су измакле контроли, пошто су се сукобиле две прилично бројне групе демонстраната, али још увек није познато какви су мотиви тог обрачуна. Ал Џазира је јавила да је реч о Мубараковим противницима и присталицама. 

Туча је почела бацањем каменица и флаша, а неретко чули су се и рафали из аутоматског оружја. За сада, међутим, није познато да ли је у овим нередима било жртава.

За разлику од Ал Џазире други медији кажу да није јасно да ли су се демонстранти сукобили са Мубараковим присталицама, или је једноставно дошло до обрачуна група грађана који су се последњих дана самоорганозовали по градским четвртима.

Страсти су се смириле када је у читаву гужву улетела војска, која је тенковима и оклопним возилима направила кордон између две стране. Војници су силу показали пуцајући у ваздух, што је, како се чини, деловало обесхрабрујуће по изгреднике.

"Милионски марш"

Милион људи изашло је уторак на Трг Ослобођења у Каиру, одазивајући се тако позиву опозиције да учествују у "милионском маршу" против Мубарака.

Амерички председник Барак Обама поручио је, у уторак, Мубараку да САД сматра да је дошао крај његовој власти и да треба да омогући мирну транзицију ка демократији путем избора.

Охрабрење демонстрантима, уочи протеста, стигло је из војног врха. Египатска војска, која са полицијом представља један од стубова Мубаракове ауторитарне власти, обећала је да неће употребити силу против демонстранта, оценивши захтеве народа као "легитимне".

У демонстрацијама у Египту, које трају од 25. јануара, према подацима египатских власти, погинуло је најмање 125 људи, а према подацима Високог комесаријата за избеглице УН, погинуло је 300 људи.

Човек од великог угледа у Египту, Мохамед ел Барадеј, који се прошле седмице вратио у домовину да помогне демократске промене, поручио је да председник Хосни Мубарак мора да оде са власти најкасније до петка.

Египћани, који већ недељу дана протестују захтевајући Мубараков одлазак, "желе то да заврше ако не данас, онда најкасније у петак", рекао је Барадеј телевизији Ал Арабија.

Историјски дан за Египат

"Петак је назван 'даном одласка'. Надам се да ће он одговорити на тај позив", рекао је Ел Барадеј, додавши да не може да замисли ниједан разлог због којег би Мубарак остао дан дуже на власти.

Данашње демонстрације, за разлику од насилних протеста претходних дана, протекле су у миру.

Коалиција опозиционих група, предвођена "Муслиманским братством", саопштила је да ће преговори почети тек када Мубарак сиђе са власти.

"Чим Мубарак поднесе оставку, можемо да разговарамо са војним владајућим структурама о мирној предаји власти", рекао је бивши посланик "Братства" Мухамед ел Белтаги.

Председник Мубарак формирао је јуче нову владу, у којој је сменио само неке од досадашњих министара, што није наишло на одобравање демонстраната.

Нереди у Египту неочекивано су подигли цену нафте на највиши ниво у протекле две године, па се у Лондону барел сирове нафте типа "брент" продавао за више од 100 долара.

Међународна агенција за кредитне рејтинге "Стандард енд Пурс" снизила је кредитни рејтинг Египта и указала да заоштравање политичке кризе у тој земљи може, у следећа три месеца, довести до даљег снижења рејтинга најмање за један степен.

Лидерка опозиције у Мјанмару Аунг Сан Су Ћи подржала је египатску опозицију и истакла да је неопходно да египатски демонстранти остану хладне главе и да никада не изгубе наду, већ да иду даље.

"Желим да знате да смо сви са вама. Људи широм света који желе слободу осећају се повезаним са онима који се боре за слободу", рекла је Аунг Сан Су Ћи.

Прогнозе за расплет ситуације

Пре данашњег митинга, аналитичари су различито прогнозирали расплет ситуације у Египту.

Саветник Џорџа Буша за националну безбедност Стивен Хедли пише у Волстрит џурналу да су највероватнија два сценарија - наставак владавине Мубарака, али као ослабљеног лидера, или његов одлазак са власти, у корист прелазне владе коју би подржала египатска војска.

Шпигл, такође, пише о могућим сценаријима у Египту. Прва опција је налик на Бурму, где војна хунта влада деценијама.

Друга опција је да Египат следи пут Турске. То је до сада једини успешни покушај припитомљавања политичког ислама - и економски и у спољнополитичком смислу. Да би се применио овај модел у Египту, најјача опозициона групација, "Муслиманска браћа", морала би да у великој мери модернизује свој поглед на свет и да се јасније дистанцира од тероризма, пише Шпигл.

По мишљењу Џорџа Фридмана, из Стратфора, могућа су четири сценарија. Прва опција је да режим преживи, односно да Мубарак стабилизује ситуацију, или, што је вероватније, да га неко од високих официра замени после извесног времена.

Друга могућност је да демонстранти приморају власт да распише изборе на којима би победио Мохамед ел Барадеј или неко сличан њему.

Трећа опција је да се распишу избори на којима би победила "Муслиманска браћа", што би значило исламску оријентацију земље. Четврта варијанта је да Египат склизне у политички хаос.

По његовом мишљењу, због разједињености демонстраната, најизгледнија је стабилизација режима и одлазак Мубарака.