четвртак, 06.01.2011, 15:38 -> 21:51
štampajНови сазив америчког Конгреса
Чланови 112. Конгреса Сједињених Америчких Држава положили заклетву и изабрали ново руководство. Републиканац Џон Бејнер, дугогодишњи конгресмен из Охаја преузео дужност председника Представничког дома.
Церемонијом полагања заклетве амерички Конгрес је почео са радом у новом, 112. сазиву. После избора, републиканци су преузели већину у Представничком дому, а демократе задржале, нешто слабију, предност у Сенату.
Републиканац Џон Бејнер, дугогодишњи конгресмен из Охаја, преузео је дужност председника Представничког дома од Ненси Пелози, демократе из Сан Франциска и прве жене која је обављала ту функцију.
Републиканци су повратили већину у Представничком дому на таласу незадовољства јавности због начина на који је администрација председника Барака Обаме решавала економске проблеме, и захваљујући наглом порасту подршке за нове, ултраконзервативне кандидате. Заузврат, они сада морају да испуне предизборна обећања о смањењу пореза и владе.
"Народ је гласао за прекид 'уобичајеног пословања' у Вашингтону и ми од данас почињемо да испуњавамо његове инструкције," рекао је Бејнер приликом полагања заклетве.
Чињеница да Демократска странка више нема већину у оба дома Конгреса отежаће посао председнику Обами, али ни републиканцима неће бити лако да "прогурају" своје предлоге с обзиром да демократе још држе, истина нешто слабију, предност у Сенату.
Њихов први потез, покушај да без дискусије гласањем оборе Обамин закон о реформи здравства, биће подржан у Представничком дому, али ће та иницијатива готово сигурно пропасти у Сенату.
Ипак, они могу да загорчају живот администрацији инсистирањем на новим законима и подробним саслушањима у вези иницијатива и предлога Беле куће, што ће Обамином тиму одузети доста времена и енергије.
У међувремену, заклетву су положили и чланови Сената на чијем челу остаје Џозеф Бајден као потпредседник САД, а демократе задржавају већину од 53 од 100 места, пошто су им републиканци преотели шест места на изборима у новембру.
Сенатори две странке су одмах почели расправу о правилима опструкције, узајамно оптужујући једни друге да коче парламентарни систем, пренео је АП.
Постојећа правила омогућавају опозиционој странци да блокира изјашњавање о било ком закону уколико већина не успе да прикупи 60 гласова "за", што је у овако подвојеном Сенату готово немогуће.
Председник Обама изразио је наду ће републиканци "ублажити своје идеолошке ставове", с обзиром да се земља још споро опоравља од економске кризе и да је оптерећена незапосленошћу од 10 одсто.
"Верујем да ће схватити да је наш посао да управљамо земљом и да обезбедимо радна места америчким грађанима, стварајући конкурентну економију за 21. век," изјавио је Обама по повратку са двонедељног одмора на Хавајима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар