Стање у Хондурасу нестабилно

Полиција у Хондурасу испалила сузавац на присталице свргнутог председниока Зелаје. Ситуација после војног пуча и даље напета. Уведен полицијски час. Влада медијски мрак. Бан Кимун осудио пуч.

Полиција у престоници Хондураса Тегусигалпи испалила je сузавац на демонстранте, присталице свргнутог председника Мануела Зелаје, који протестују због његовог хапшења и протеривања у јучерашњем војном удару.

Групе од око 30 демонстраната протестије иза председничке палате око које се налази велики број војника, јавља Ројтерс.

У Хондурасу влада медијски мрак. Затворене су телевизијске и радио-станице, преостали медији емитују латино музику, сапунице и емисије о кувању.

Два главна листа у земљи "Ералдо" и "Трибуно", оптужена су да подржавају војни удар будући да су то једини листови који су још увек доступни путем Интернета.

Док демонстранти постављају барикаде око председничке палате, вршилац дужности председника, Роберто Микелети, наредио је успостављање дводневног полицијског часа у целој земљи, у времену од 9 часова увече до 6 ујутро.

Војни удар у Хондурасу су осудиле УН, Организација америчких држава, као и земље ЕУ и САД, позивајући на мирно решење кризе. Беле куће саопштава да је циљ Америке, након пуча у Хондурасу, да се у овој централноамеричкој земљи поново успостави демократски поредак.

Левичарске земље Јужне Америке су данас на састанку групе Боливијске алијансе за народе наше Америке (АЛБА) у престоници Никарагве Манагви саопштиле да ће повући своје амбасадоре из Хондураса.

Група АЛБА, на чијем челу се налази председник Венецуеле Уго Чавес, савезник свргнутог председника, такође је позвала Хондурас да Зелају, који се сада налази у Костарики где тражи азил, врати на положај председника.

Барикаде у центру

Код председничке палате, око које протестују присталице свргнутог председника Мануела Зелаје због његовог хапшења и протеривања, ноћас су се чули пуцњи. Присталице свргнутог председника су подигле барикаде у центру Тегусигалпе и потпуно одсекли све прилазе председничкој палати коју држи војска.

Конгрес је за вршиоца дужности председника именовао Роберта Мичелија који је увео дводневни полицијски час у целој земљи, од 9 сати увече до 6 ујутро.

Организација америчких држава (ОАД) осудила је војни удар у Хондурасу и затражила неодложни и безусловни повратак прогнаног председника Мануела Зелаје.

ОАД такође истиче да неће признати ниједну владу која би могла да настане као резултат војног удара, пренела је агенција Ројтерс.

Стални савет ОАД одржао је специјалну седницу да би размотрио ситуацију у Хондурасу и усвојио резолуцију којом "одлучно осуђује државни удар против уставно успостављене владе Хондураса".

Резолуцијом се такође осуђује и лишавање слободе и протеривање уставног председника и тражи "тренутни, безусловни и безбедни" повратак председника Зелаје, кога је војска у недељу ухапсила и авионом пребацила у Костарику, у којој сада тражи азил.

Генерални секретар ОАД Хозе Мигел Инсулса је на путу за Никарагву ради консултација са другим регионалним лидерима, каже се у саопштењу те организације.

Такође се наводи да би Генерална скупштина ОАД требало да се састане у уторак у свом седишту у Вашингтону, како би размотрила најновији развој ситуације у Хондурасу.

Зелаја у Костарики као азилант

Зелаја, савезник венецуеланског председника је у недељу ухапшен у својој резиденцији, коју су опколиле јаке војне снаге у пуној борбеној опреми, које су на око 500 окупљених провладиних демонстраната бацале сузавац.

Свргнути председник је пребачен у војну базу у предграђу престонице Тегусигалпе, а потом у Костарику, у којој сада тражи азил.

Према наводима амбасадора Венецуеле у Организацији америчких држава Роја Чадертона, војска Хондураса је "киднаповала" и амбасадоре Венецуеле, Кубе и Никарагве, као и министра спољних послова Хондураса.

Врховни суд Хондураса је саопштио да је наредио војсци да збаци Зелају с власти због његових незаконитих планова да распише референдум о уставним променама, које би му омогућиле још један председнички мандат.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара