Читај ми!

Јапан мења курс, премијер Ишиба заговара мању зависност од САД

Након прекида билатералних преговора о новим царинама, јапански премијер Шигеру Ишиба позвао је на већу аутономију од САД. Указавши да се Јапан ослања на САД у области безбедности, али и економије, укључујући храну и енергију, Ишиба је истакао потребу да Јапан постане држава која се "не поузда претерано" у САД.

Неки нови ветрови, чини се, почињу да дувају у Јапану. Необично за особу на кормилу владе у Токију, поготово из Сједињеним Државама традиционално врло блиске Либерално-демократске партије (ЛДП), јапански премијер Шигеру Ишиба протеклих дана критиковао је Белу кућу за непоштовање према његовој земљи и практично позвао на остварење веће економске и војне самосталности у односу на Вашингтон. 

Јапански премијер је током говора под отвореним небом, у сусрет изборима за горњи дом парламента, у граду Фунабашију у префектури Ћиба, осврћући се на понашање владе у Вашингтону током преговора о новим Трамповим царинама, рекао да је потцењивање Јапана неприхватљиво.

Он је изјавио да су преговори са Трамповом администрацијом "битка за државне интересе" и да, мада је Јапан амерички савезник, он треба "да јасно и гласно" изрази своје мишљење. Ишиба је и обећао да ће заштитити оно што треба заштитити.

Нешто касније, у емисији телевизијске станице "Фуђи", упитан да објасни ту изјаву, Ишиба је рекао да не ваља ако неко мисли да, пошто се Јапан на њега пуно ослања, то значи да треба да слуша шта му се каже и да је у реду да га потцењује.

Подсетивши на чињеницу да се Јапан ослања на САД за своју безбедност, али и за економију, укључујући ту храну и енергију, Ишиба је истакао потребу да Јапан постане држава која се "не поузда претерано" у САД.

Погубне царине

Повод за ове изјаве шездесетосмогодишњег политичара, који је у прошлости обављао и функцију министра одбране, јесте објава америчког председника Доналда Трампа од 7. јула да неколико врста нових царина на робу из Јапана не само да неће бити умањене, већ, напротив, симболично увећане, упркос двомесечним преговорима између Вашингтона и Токија.

Ишибину реакцију сигурно је призвао и ексцентрични начин на који се Трамп бави високом политиком – импулсивне објаве на друштвеним мрежама и називање партнера непримереним именима (Јапан је назвао размаженом земљом која годинама "дере" Сједињене Државе).

Сматра се да ће Трампове тарифе умањити јапански бруто државни производ за готово један проценат, а да ће највише бити погођена мала и средња предузећа која су снабдевачи "Тојоте" и других гиганата јапанске аутомобилске индустрије, која стоји иза око 30 посто укупног извоза те далекоисточне државе у САД.

Иако су у протеклих неколико месеци, у ишчекивању краја преговора, јапански произвођачи аутомобила покушавали да се прилагоде новонасталој ситуацији (ступању на снагу нових царина од 25 одсто на аутомобиле и делове за возила) а да не пренесу економски терет на америчке потрошаче тако што су умањивали цене или у САД слали јефтиније моделе, с обзиром на то да две владе нису постигле договор и да се реторика двају лидера заоштрава, у острвској царевини се све више се говори о смањењу извоза и поскупљењу јапанских возила у САД.

Битка за аутомобилску индустрију

То ће сигурно имати утицаја на висину примања и губитак радних места у Јапану. У Земљи излазећег сунца, где више од пет милиона људи ради директно или индиректно за аутомобилску индустрију, запослени се посебно плаше могућности да произвођачи попут "Тојоте" и "Хонде" преместе више својих постројења на америчко тло.

Управо зато је премијер Ишиба протеклих дана јавно изјављивао да, нарочито због аутомобилске индустрије, његова влада не може да се олако сложи са америчким захтевима и ставовима.

Они су у овом тренутку још увек доста чврсти, с обзиром на то да је Трампов преговарачки тим одбио било какво умањење царина на увоз аутомобила и, судећи по новинским извештајима, наставио да инсистира на томе да далекоисточна царевина уклони нецаринске баријере попут стандарда везаних за безбедност и еколошке карактеристике мотора и увезе већи број америчких четвороточкаша.

Мада у САД из своје земље годишње извезу између 1,35 и 1,75 милиона аутомобила, Јапанци дупло више четвороточкаша направе у самим САД.

Они су у фабрике на америчком тлу до сада уложили 61,5 милијарди долара и генерисали око 2,3 милиона радних места.

Према подацима Јапанске асоцијације произвођача аутомобила, њихови чланови тренутно у 13 различитих америчких држава имају 26 постројења, која запошљавају више од 60.000 радника.

Изневерена очекивања

Јапан је био једна од првих земаља која је отпочела преговоре са Трамповом владом не би ли постигла компромис којим би, као заслужни инвеститор у америчку привреду и верни савезник који деценијама игра улогу у обуздавању руске, кинеске и севернокорејске претње у Источној Азији и азијско-пацифичком региону, добио поштеду од тих економских инструмената који драстично поскупљују његове производе на америчком тржишту.

Влада и пословни свет у Земљи излазећег сунца, наиме, очекивали су да ће, ако дају обећање да ће обавити позамашне куповине америчке нафте, гаса и наоружања, уз већ постојеће планове о дивовским инвестицијама у дигиталне технологије у САД и индустрију челика, успети да америчког председника и људе око њега убеде да укину или бар значајно умање планиране царине.

Јапанска страна имала је разлог за оптимизам, не само зато што је стратешки важан савезник САД, чија улога све више добија на значају због раста моћи суседне Кине, коју Вашингтон види као свом највећег геополитичког такмаца, већ и зато што је кумулитивно највећи инвеститор у америчку привреду и земља која у својим трезорима држи преко билион долара у америчким државним обвезницама.

Ово поготову стога што је током првог Трамповог мандата, када је он од Токија изненада затражио драстично увећање издвајање за трошкове стационирања америчке војске на јапанском тлу, она захваљујући брзом деловању тадашњег премијера Шинза Абеа, који је брзо формулисао инвестециони пакет од 15 милијарди долара и америчког лидера шармирао својом голферском вештином, успела да га увери да одустане од свог првобитног наума.

Крајем прошле године, након ступања Доналда Трампа на функцију, у дипломатску мисију одоборовољавања (за Јапанце) непредвидивог и несталног америчког лидера и стварања посебних билатералних односа, у Флориду је била послата Абеова удовица. Но, чини се да подсећање на прошле пријатне тренутке са травнатих терена Флориде није било довољно да се код Трампа издејствује специјални третман за Јапан, па су, противно његовим економским интересима, САД најавиле увођење широког спектра царина које захватају аутомобиле, производе од челика и алуминијума, а онда и сву другу робу. 

Да ли ће избори утицати на идеју о смањењу зависности од САД

У Јапану ће крајем следеће недеље бити одржани избори за горњи дом парламента, који мада нису битни толико колико они за већи доњи, могу, зависно од исхода, да доста закомпликују политички живот премијера Ишибе и његових партијских другова, који руководе мањинском владом, па можда и доведу до његове смене.

Он је, чини се, одлучио да наклоност бирача, када су у питању економски односи са Трамповом администрацијом, проба да стекне тако што ће јавно заузети став који је чвршћи од свих његових претходника у скоријој прошлости.

За то га многи критикују, коментаришући да је изговорио прејаке речи да би се додворио бирачима, односно, да је исте требало да каже у лице председнику Трампу, а да у јавним наступима остане дискретан.

Још једна критика је да ништа није научио од покојног премијера Шинза Абеа, који је дао све од себе да придобије и задржи наклоност председника Трампа тако што се са њим срео чак десет, а телефоном разговарао чак 30 пута.

Биће интересатно видети да ли ће се став премијера Ишибе променити, односно, омекшати након избора ако његова партија оствари добар изборни резултат и он остане на функцији, или ће наставити да заговара већу аутономију за Јапан и смањење политичке, војне и економске зависности од САД.

Ишиба је и раније давао изјаве у којима је на неки начин изражавао жељу за равноправнијим односом. Рецимо, у вези са сарадњом војски Јапана и САД, прошле године је предложио да и јапански војници буду размештени у америчке базе на Гуаму, пацифичком острву које је у саставу САД, као што су амерички стационирани у Јапану.

Врло је могуће, међутим, да уколико изборни резултати буду слаби, струје унутар његове партије које се не слажу са његовим назорима затраже његову смену са места партијског и државног лидера и при том као један од разлога наведу погоршање односа са Вашингтоном.

Ипак, јасно је да су Трампове царине велики економски ударац за Јапан. Посматрано из Токија, оне не само што изгледају ирационално јер су суштински економски штетне за обе стране, већ се чине и слепим за последице у безбедносном погледу, јер делују тако да наруше поверење између два савезника и присиле Јапан да потражи начине да надокнади економску штету кроз веће зближавање са геополитичким ривалом Сједињених Држава, Кином, од чије војне моћи и он сам страхује.

У том смислу, сигурно је да би и Ишибини критичари унутар ЛДП-а волели да виде леђа Трампу и врате се у време када је на власти у Вашингтону била Демократска партија, која је имала више слуха за економске потребе Јапана.

У случају да Ишиба буде принуђен на повлачење, могуће је да ће ЛДП покушати да се постављањем новог лидера више приближи Трампу и покуша да га убеди да промени мишљење, што он, иначе, неретко чини.

Међутим, како предстоји више од три године владавине председника Трампа који, чини се, искрено верује да је Земља излазећег сунца протеклих деценија користила свој безбедносни значај за САД да их економски експлоатише, није незамисливо да ће Токио након предстојећих избора ипак заиста почети да ради на томе да ојача своју привреду, тако да буде независнија и отпорнија на потресе у режији Вашингтона.

субота, 12. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом