Читај ми!

Индија и Пакистан разменили листу нуклеарних објеката

Пакистан и Индија разменили су листу својих нуклеарних инсталација и објеката који не могу бити гађани у случају ескалације непријатељстава између два суседа.

Две јужноазијске земље са нуклеарним оружјем водиле су три рата и деценијама остају затворене у војним окршајима око спорног региона Џамуа и Кашмира.

Прошле године, индијска крстарећа ракета случајно је слетела у Пакистан, изазвавши аларм у Исламабаду и широм света.

Списак нуклеарних локација у обе земље се сваке године размењује 1. јануара у складу са Споразумом о забрани напада на нуклеарна постројења и објекте, који је потписан 31. децембра 1988. и ратификован 27. јануара 1991. године.

"Листа нуклеарних инсталација и објеката у Пакистану званично је предата представнику Високе индијске комисије у Исламабаду у Министарству спољних послова", наводи се у саопштењу пакистанске дипломатије.

Додаје се да је Индија такође предала списак пакистанској мисији у Њу Делхију.

Пакистан је званично тестирао своје прво нуклеарно оружје 1998. године и од тада је направио значајан напредак у гомилању залиха нуклеарних пројектила. Такође је повећала употребу нуклеарне енергије за задовољење растуће потражње за електричном енергијом уз помоћ Кине.

Пакистан и Индија су такође разменили списак затвореника.

Пакистан је саопштио да има 705 индијских затвореника, укључујући 51 цивилног затвореника и 654 рибара.

У међувремену, у Индији су 434 пакистанска затвореника, укључујући 339 цивила и 95 рибара.

Индијско министарство спољних послова позвало је на превремено ослобађање и репатријацију несталог индијског одбрамбеног особља и цивила из пакистанског притвора.

субота, 01. јун 2024.
28° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије