Немачка полиција ухапсила "Рамба из Црне шуме" након шест дана потраге
Немачка полиција ухапсила је осумњиченог за разоружавање четворице полицајаца у шуми близу Опенауа након шест дана потраге. Инцидент у коме је учествовао "Рамбо из Црне шуме" његова мајка описала је као "моменат панике".
Полиција је саопштила да је након неколико дана потраге успела да приведе 31-годишњег Ива Рауша у шуми око Опенауа. У току акције заплењено је и четири комада ватреног оружја, преноси Гардијан.
Полиција је добила позив да провери шумску колибу на периферији Опенауа, у Баден-Виртембергу, након што је уочена "сумњива" особа у борбеној одећи како носи лук и стреле. Полицајци су ухваћени на препад, када је мушкарац на њих потегао пиштољ.
Око 200 полицајаца трагало је за "Рамбом из Црне шуме", како га описују медији, последњих пет дана. Коришћени су у потрази и хеликоптери, пси и термовизијске камере.
Верује се да Рауш који нема стално пребивалиште неко време живи напољу.
"Претпостављамо да се 31-годишњак самоуверено креће по неравном терену око Опенауа и да добро познаје област", саопштила је полиција.
Да ли Рауш има политички мотив остаје нејасно.
"Манифест" у локалном ресторану
Текст на две странице који позива на "складан живот у природи и унутар природе" који је Рауш наводно оставио у локалном ресторану описан је у неким немачким медијима као његов "манифест".
Лист Билд наводи да је садржај текста врло сличан есеју нео-Лудита о индустријском друштву од 35.000 речи и његовој будућности Теодора Качињског, познатијег као "Унабомбер", који је покушао да у САД покрене револуцију у бомбашкој кампањи широм земље између 1978. и 1995.
Међутим, полиција је у петак саопштила да не верују да је Рауш аутор текста који је остављен у ресторану.
Три и по године затвора због тешких повреда самострелом
Према часопису Дер Шпиегел, Рауш је осуђен за "подстрекивање народа" као петнаестогодишњак. Током 2010. године осуђен је на три и по године затвора због тешких телесних повреда, након што је познаника упуцао самострела.
У интервјуу за Мителбадише Пресе, његова мајка је рекла да је "доживео ужасне ствари" током времена у затвору и да је повлачење пиштоља на полицајце морало бити изазвано паником из страха од повратка.
Један од његових пријатеља рекао је да је Рауш "диван симпатичан момак, пристојан и сусретљив".
Према његовој мајци, Рауш је као своју кућу користио шумску колибу, узгајајући поврће и резбарећи дрвене гнома које се надао да ће продати.
Коментари