Софтвер од 26 долара надмудрио САД

Веровали или не, ирачки екстремисти пркосе САД њеним главним адутом - сајбертехнологијом. За "крађу видео снимака", који се користе за даљинско управљање беспилотним летелицама, користе легалан софтвер од 26 долара.

Екстремисти у Ираку користе софтвер, који се може купити у радњи за 26 долара, за скидање видео снимака америчких беспилотних летелица којим откривају евентуалне мете напада. То им омогућава да дођу до информација за надзор војних операција чиме се избегавају евентуалне жртве.

Шиитски побуњеници користе програм као што је "SkyGrabber", који се може регуларно скинути са интернета и користе га за "повлачење" поверљивих података у незаштићеној комуникацији беспилотних летелица и центара.

Амерички званичници кажу да немају доказе да побуњеници преузимају контролу над летелицама или да долазе до поверљивих података којима ометају мисију.

Ипак, украдени снимци показују како амерички непријатељи успевају једноставно да надмудре високо софистицирану војну технологију САД.

То показује колика је рањивост америчког ослонца на беспилотне летелице које се поред Ирака користе и у Авганистану и Пакистану и представљају још једну сенку суперсиле у "сајбер-рату".

Обамина администрација се значајно ослања на беспилотне летелице у областима где је врло рискантно слати људске трупе, како би спречила могуће жртве на америчкој страни.

"Појавио се проблем, летелице су рањиве. Због тога су трупе и цела мисија претрпеле штету, али то је проблем који можемо да коригујемо, што и чинимо", изјавио је извор из Секретаријата Одбране САД.

Спречавање "цурења поверљивих информација" је довело до кашњења испорука нових модела беспилотних летелица. Осим што ће оне бити скупље, званичнике брине и то што ће додатни системи шифровања успорити комуникацију између америчке војске и савезника.

Мајк Вајн, секретар Ваздухопловних Снага САД од 2005. до 2008. је говорио да мора постојати баланс између степена софистицираности и њихове употребњивости на терену.

Америчке ваздухопловне снаге своју будућност заснивају на беспилотним летелицама - у буџету за наредну годину планирано је да 36 одсто свих војних авиона буду беспилотне летелице.

Данас Војска САД купује на стотине беспилотних летелица типа "Reaper", које су брже и боље наоружане. Међутим, они који се разумеју у софтвер, кажу да је код њих подједнако лако "скинути поверљиве податке" као и код старијег типа "Predator". Ако се има на уму да свака робот-летелица кошта између 10 и 12 милиона долара, онда постаје јасно шта значи понављање безуспешних мисија због "неовлашћеног упада у комуникациони систем" од стране шиита или талибана, свеједно.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 18. јун 2024.
31° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије