Говор мржње све присутнији у јавном простору – вербална агресија неретко склизне у физичко насиље

Говор мржње све је присутнији у јавном простору, нарочито на друштвеним мрежама. На Међународни дан борбе против говора мржње, чуло се да често нисмо ни свесни опасности вербалне агресије, која неретко склизне у физичко насиље.

Непримерен говор, провокације, увреде и вербална агресија, највидљивији су на друштвеним мрежама.

На удару говора мржње су готово сви. Од ЛГБТ+ заједнице, до припадника националних мањина. Више од половине младих је то осетило на својој кожи. Неретко се, нажалост, чује и од јавних личности.

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић каже да је најчешће било пријава управо против носиоца јавних функција и политичара.

"А ако мислимо на сам акт упозорења на који смо овлашћени, било их је неколико случајева прошле године, до десет издатих упозорења", каже Бранкица Јанковић.

"Казнити оне који се служе говором мржње"

Упркос етичком кодексу и законима, говор мржње на јавном месту ретко се кажњава. Надлежни подсећају да у нашој земљи постоји слобода говора, али да је говор мржње неприхавтљив.

Министар за људска и мањинска права Томислав Жигманов наводи да оно што не би смело да се догоди, јесте да се слобода изражавања злоупотребљава на начин да се други у јавном простору означава негативно.

овор мржње јесте неприхватљива категорија, и као таква она се мора не само законима регулисати него се политикама и мерама морају спроводити програму који имају за циљ кажнањавње оних који се говором мржње служе", наовди Жигманов.

"Говор мржње дели наше друштво, стигматизује, подстиче насиље"

Земље Европске уније проблем су решиле тако што су са компанијама попут Фејсбука, Јутјуба, Твитера (Икса) – потписале споразум о строжем кодексу понашања и јачој контроли.

Шеф делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре примећује да говор мржње дели наше друштво, стигматизује појединце и подстиче насиље.

"И слаби друштво. Следећи корак, а Европска комисија га је предложила, је да би говор мржње требало да се уврсти у криминално дело и строже кажњава", каже Жиофре.

Немачка је отишла још даље – усвојила је најстрожи закон о друштвеним мрежама – уколико компаније не уклоне објаве које садрже говор мржње у року од 24 сата, казне су и до 50 милиона евра.

субота, 07. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње