Случај минарета пред судом у Стразбуру

Због одлуке донете не референдуму у Швајцарској, да се забрани градња минарета, поднета жалба Европском суду за људска права. Одлука није у складу са Европском конвенцијом о људским правима, тврди подносилац жалбе Хафид Уардири.

Европском суду за људска права у Стразбуру поднета је жалба на прошломесечну одлуку усвојену на референдуму у Швајцарској којом се забрањује изградња минарета у тој земљи.

Жалбу је поднео бивши портпарол женевске џамије, највеће у Швајцарској, Хафид Уардири, муслиман рођен у Алжиру са француским држављанством, који више од 30 година живи у Швајцарској, јављају медији позивајући се на изјаву његовог адвоката Пјера де Преа.

Уардири наводи у жалби да забрана изградње минарета није у складу са Европском конвенцијом о људским правима.

Референдум о забрани изградње минарета у Швајцарској одржан је 29. новембра. Више од 57,5 одсто Швајцараца и 22 од 26 кантона у тој земљи гласало је за забрану.

Иницијатива за референдум потекла је од највеће парламентарне странке десничарске Народне странке (СВП).

Федерална влада и парламент су саветовали грађанима да не гласају за забрану, упозоравајући их да ће то угрозити слободу вероисповести и људска права, и да би могло да подстакне на екстремизам.

У Швајцарској, која има 7,7 милиона становника, живи око 400.000 муслимана који већином потичу из Босне и Херцеговине, Турске и са Косова. Тренутно постоје само четири минарета у тој земљи.

Адвокат Де Пре је изјавио да ће ова жалба покренути неуобичајену процедуру у Стразбуру будући да парктично обе стране заступају исти став, супротстављен одлуци референдума.

Адвокат је објаснио да ће суду у Старзбуру бити потребно око 18 месеци да би одлучио да ли је жалба Уардирија "формално прихватљива". Уколико жалба буде прихваћена, проћиће неколико година док се не донесе пресуда.

Европском суду у Стразбуру могу да се обрате сви они који су претходно исцрпли све могућности правног система њихове земље.

Међутим према швајцарском закону све власти земље, укључујуци и Врховни суд, морају да примењују све одлуке усвојене на јавном гласању и нису надлежне да о њима расправљају.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара