среда, 20.11.2013, 11:06 -> 11:29
štampajТехеран не одустаје од нуклеарног програма
Иран неће нимало одступити од својих нуклеарних права, поручио врховни ирански вођа ајатолах Али Хамнеи у тренутку када у Женеви почиње нова рунда преговора о спорном нуклеарном програму. Француски званичници "не само што се повинују САД, већ и клече пред израелским режимом", истакао Хамнеи.
Ирански вођа ајатолах Али Хамнеи рекао је да Техеран неће нимало одступти од својих нуклеарних права у тренутку када у Женеви почиње нова рунда преговора са светским силама о свом спорном нуклеарном програму.
Напоменувши да неће директно интервенисати у преговорима у Женеви, ајатолах је истакао да је поставио "црвене линије" иранским преговарачима, пренео је Ројтерс.
"Рекао сам званичницима да морају да поштују те линије и да се не узрујавају због буке коју подигну непријатељи и противници (Ирана)", изјавио је Хамнеи на државној телевизији, како наводи АФП.
Хамнеи је, такође, оценио да француски званичници "не само што се повинују Сједињеним Америчким Државама, већ и клече пред израелским режимом".
"Иран ће ударити шамар агресорима на такав начин да они то никада неће заборавити", упозорио је он, не поменувши ниједну посебну земљу.
Француски председник Франсоа Оланд рекао је раније да та земља има четири захтева за постизање "прелазног споразума" о иранском нуклеарном програму.
Француска се залаже за прелазни споразум, али под четири услова: да се одмах ставе под међународну контролу сва иранска нуклеарна постројења, обустави обогаћивање уранијума на 20 одсто, смање постојеће залихе и заустави изградњу централе у Араку", истакао је Оланд.
Хамнеи је оценио и да је режим непријатељског Израела осуђен на пропаст, чиме је још више заоштрио вербални рат између Ирана и Израела, преноси АФП.
"(Израелски) ционистички режим је режим чији су стубови изузетно климави и осуђен је на пропаст", рекао је ајатолах командантима милиције Басиџа у Техерану.
"Ниједан феномен који је створен силом не може да траје", додао је Хамнеи у изјави коју је уживо пренела државна телевизија.
САД, Русија, Кина, Велика Британија и Француска као сталне чланице Савета безбедности УН и Немачка током ранијег састанка у Женеви од 7. до 9. новембра добиле су назнаке иранске власти да су спремне да ограниче нуклеарне активности у замену за ублажавање санкција Техерану.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар