четвртак, 26.04.2012, 09:49 -> 11:13
štampajСирија, побуњеници траже помоћ ОВК
Сиријска опозиција тражи помоћ Ослободилачке војске Косова у борби против Башара ел Асада. Заузврат, Дамаск би признао независност Косова. Исламисти преузимају побуну у своје руке. Најмање 70 цивила погинуло у експлозији у Хами, тврде побуњеници.
Представници сиријске опозиције у Приштини траже савете и помоћ бивших припадника Ослободилачке војске Косова за борбу против Башара ел Асада. Обећавају да ће, после свргавања режима, признати независност Косова.
Амар Абдулхамид, активиста у егзилу, изјавио је данас да пример нове земље која "израња из кошмара и појављује се као држава" може да буде инспиративан за сиријске дисиденте, пренео је АП.
Абдулхамид је један од тројице сиријских опозиционих активиста у посети Косову, где су се састали са бившим припадницима ОВК.
Харач за хришћане
Западне обавештајне службе озбиљно су забринуте због могућности да демократску побуну у Сирији "преузму" радикални исламисти. Први знакови мутације већ су видљиви, јер су побуњеници почели да наплаћују "харач" хришћанским породицама.
Такав развој ситуације био је готово известан пошто је, развојем побуне у Сирији, у ту државу дошао велики број радикалних исламиста из Ирака, многих арапских држава, али и Европе, наводе хришћанске организације у Сирији.
У великој експлозији у граду Хами, на југу Сирије, погинуло је 70 цивила, јавио је Би-Би-Си позивајући се на тврдње сиријских опозиционих активиста.
Међутим, судећи према информацијама које су објавили државни медији, у Хами је погинуло 16 људи у експлозији у једној кући која је коришћена као "фабрика за наоружавање терористичких група".
У опозиционим групама тврде да толика експлозија није могла да буде изазвана конвенционалним гранатирањем града и да је врло могуће да је војска користила ракете "скад", преноси Би-Би-Си.
У експлозији је неколико зграда уништено у јужном делу града Маша ел Тајар.
Према оцени извештача Би-Би-Сија Џима Миура, толика деструкција тешко да може да се направи конвенционалним гранатирањем.
Сирија је, према информацијама института СИПРИ, увезла од 1991. до 1996. године око 150 ракета "скад-Ц".
Иако је договор о прекиду ватре између режима и побуњеника у Сирији ступио на снагу пре две недеље, примирје још увек није ни на видику.
У међувремену, француске власти саопштиле су да је мировни план Уједињених нација "озбиљно угрожен" и да би распоређивање мировњака требало да се убрза.
Према речима француског шефа дипломатије Алена Жипеа, уколико мировни план пропадне, требало би размотрити слање оружаних снага да се заустави трагедија.
"Није добро. Не можемо да дозволимо да се сиријски режим не придржава ниједне од тачака мировног плана и тиме пркоси међународној заједници", истакао је Жипе.
Нажалост, то није први пут да се објављују контрадикторни подаци о страдању Сиријаца. Према подацима Уједињених нација, у сукобима који су почели у марту прошле године досад је страдало више од 9.000 људи.
Према подацима владе у Дамаску, у последњих 13 месеци погинуло је 3.838 људи, од чега 2.493 цивила и 1.345 припадника сиријских снага безбедности.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 29
Пошаљи коментар