Тропски рај у Шумадији

Сезона откупа воћа увелико траје, а док већина шумадијских произвођача покушава да се избори за што бољу откупну цену, Томислав Никодијевић из Лапова код Крагујевца, нема тих проблема. Воће које узгаја у свом дворишту, није конкурентно.

Банане, лимун и поморанџе само су неки од плодова које Томислав Никодијевић из Лапова код Крагујевца узгаја у свом дворишту. Томислав каже да га не брине откупна цена, јер воће које узгаја није конкурентно.

Како је  реч о садницама тропских биљака, нема ни гаранције да ће  родити. Банане, лимун и поморанџе из Шумадије, уколико и роде, завршиће на трпези породице Никодијевић.

Необичан хоби Никодијевића годинама привлачи пажњу. Томислав, радник на Железници и његова супруга Нада, иако живе у центру вароши, своје невелико двориште претворили су у праву оазу.

Прве засаде банана Никодијевићи добили су на поклон, а већ годинама траје права борба, да плод овог тропског воћа уберу и у свом дворишту.

"Моја супруга и  ја волимо цвеће и биљке које су ретке. Банану сам добио пре десет година од пријатеља. Од тог једног засада сам произвео више. Као што је он мени поклонио први засад тако и ја сада поклањам другима. Супруга и ја волимо тропске биљке, али и ове наше. Имамо лимун који расте и до једног килограма", каже Томислав.

Иако је на први поглед двориште Никодијевића, прави тропски рај у сред Шумадије, домаћини признају да је до таквог изобиља и кусних плодова, било тешко доћи.

"Није било лако, мора доста да се посвети пажње и времена, да се зна шта се и у које време реже или залива. Тренутно имамо јагоде, смокве, лешник, рибизле и малине", објашња Томислав.

Највише их, кажу, брину банане. Први плодови појавили су се пре неколико година. Овога лета очекују да ће се похвалити сопственим плодом.

Томислава за три године очекује и пензија. Он и супруга имају још једну обавезу којој се радују -  шесторо унучади. Уз живе боје и мирисе егзотичних полодова, дечји жагор, ово место чини још лепшим.

"Волела бих да неко наследи бар нешто од овога што ми узгајамо", каже Нада и додаје да њен супруг планира да почне са узгојем кивија и да већ наредног лета у свом дворишту направе летњиковац од кивија.

Лето је прилика да се сви окупе, па је не пропуштају. Узгајање воћа,  па макар било и оно са краја света, Никодијевићима је највеће задовољство.

Планови су велики, кажу Никодијевићи, па не треба да изненади, ако  већ наредног лета у центру Лапову, замирише и манго.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 02. март 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом