Како су овогодишњим родом задовољни највећи произвођачи парадајза из Лебана
У Јабланичком округу парадајз се гаји на 1.800 хектара, а 80 одсто производње је у пластеницима. Са око четири и по милиона корена парадајза, колико се годишње посади, општина Лебане је водећи произвођач у земљи. Протеклог викенда одржан је 5. Парадајз фест, који је окупио 40 произвођача и велики број посетилаца.
Бели се лебанско „поље". Тако житељи зову равничарски део општине где су нанизани пластеници. У њима највише парадајз. Митићи из села Пертата у 15 пластеника годишње произведу 45 тона парадајза. Задовољни су родом и квалитетом. Цена сваке године варира. Пре месец дана килограм парадајза коштао је 120 динара, сада је од 60 до 70 динара на велико.
„Углавном смо задовољни ценом. Сад ћемо да видимо у току године, надам се да ће да буде опет 100 динара. За произвођаче је добро тренутно. Наш парадајз најчешће завршава на кванташкој пијаци или на откупу све зависи. Тај парадајз откупљивачи извозе из Србије у Румунију, Црну Гору, Хрватску, сад је кренуо извоз за Грчку", каже Предраг Митић, повртар из Пертата.
У најтоплијем делу дана у пластеницима је преко 50 степени. Због тога парадајз беру у свитање и предвече. Кад почну да пуне кофе и кутије сви чланови породице су на окупу.
„Нема одустајања, докле год можемо да радимо, радићемо парадајз. - Да ли имате раднике? -Имамо да раднике, два радника свакодневно", каже Соња Митић, Предрагова мајка.
У суседном селу Бошњацу има око 500 домова. Више од половине домаћинстава гаје парадајз. Исплати се само са великим количинама, каже Иван Станковић који пажљиво бира сорте парадајза. Има три садње годишње. Овај тек посађен браће почетком октобра.
„Јесте велика мука, много одрицања, много улагања, али се на крају исплати. Пре свега, мора да буде укусан за пласман, тржиште, да добро изгледа, а пре свега радимо са биолошким средствима која су да кажем здрава", каже Иван Станковић, повртар из Бошњаца.
Парадајз налик цвету, најлепши и најтежи из пластеника иду на изложбу и освајају награде. На „Парадајз фесту" ове године учествовало је 40 произвођача. Од идеје до овако декорисане тезге Ивковићима из Коњина требало је петнаест дана. За труд и изглед заслужно прва награда.
„Имамо преко десетак врста парадајза. Ту је шарени руски, имамо чери, имамо бивоље срце, имамо шљивар,имамо хибрид пинк", наводи Николија Ивковић из Коњина.
Манифестација у част парадајзу који је стратешки производ општине Лебане има све више учесника и посетилаца. Покреће туризам и доноси зараду и угоститељима.
„Да једноставно тај производ и нашу општину као највећег произвођача истакнемо на неки начин, дакле на тој мапи не само Србије већ и Балкана. По нашим анализама сваке године се између 4 и 5 милиона стабљика парадајза засади на територији наше општине", каже Горан Лазаревић, заменик председника Општине Лебане.
Током 3 дана манифестацију коју уз разна такмичења прати и богат културно-забавни програм Лебане посети више од 15 000 гостију из земље и окружења.
Коментари