Смотра младих стрип аутора у Лесковцу
У Лесковцу је одржана 27. Балканска смотра младих аутора стрипа. Најстарији фестивал стрипа у овом делу Европе окупио је више од 3.000 аутора из 51 земље са свих континената. Овогодишњи фестивал протекао је у знаку јубилеја лесковачке школе стрипа, која обележава 30 година постојања.
Кроз лесковачку школу стрипа у протекле три деценије прошло је 2500 младих. Организовали су више од 100 изложби, имају прегршт награда, своју едицију као и серијал „Вековници" на коме сарађује цео регион.Једна од две најстарије школе стрипа на Балкану са поносом носи име Николе Митровића Кокана,аутора чувених јунака „Мирка и Славка". Њему у част у Народној библиотеци изложба „Најбоље са Балкана-Кокан".
„Ми смо сви изашли из његовог шињела. Ја знам о себи свакако да није било Кокана и целе те идеје његове и Мијине да се направи ова школа стрипа питање да ли би ја данас био у стрипу, питање да ли би било свега овога. И Кокан заслужује много више од тога", каже Марко Стојановић, организатор фестивала и предавач у школи стрипа у Лесковцу.
Из лесковачке школе стрипа потекао је фестивал који се у свету препознаје по квалитету захваљујући огромној енергији и ентузијазму организатора. Са задовољством се овде долази. Да се размене идеје, искуства, виде различите стрип сцене. На смотри изложбе, предавања, трибине, радионице. 34 догађаја стала у 4 дана.
„Сваке године је још важније да знамо шта је стрип, можда нешто и научимо о томе. Ја запораво увек кажем ово је међународни симпозијум. Не само фестивал него симпозијум. Толико људи са толико неким информацијама, искуством који долазе овде стварно можемо да кажемо да је то један од највећих центара не само у региону него у Европи", сматра Пиа Николич, стрип теоретичар из Словеније.
„Други пут сам овде. Предајем стрип на Факултету уметности у Великом Трнову. Оваквог фестивала нема у нашој земљи. Дошао сам да сазнам нешто ново и да учим од најбољих¤, каже Вергил Николов, стрип сценариста из Бугарске.
Престижни фестивал у Лесковцу спаја велика имена и оне који су тек закорачили у свет пун магије, фантазије, пустолова, авантура. Младима се традиционално додељују награде као подстрек и охрабрење да наставе да се баве деветом уметношћу.
„Мислим да нисам почела да долазим у школу стрипа и уопште на фестивал где су ме инспирисали ја не би толико далеко ни дошла", каже Андријана Цветковић, стрип аутор из Лесковца.
„Стрип је јединствена уметност. Мало је оних који се у Румунији баве стрипом. Заиста је освежавајуће видети овде толико различитих приступа, аутора, идеја. То ме испуњава, прелепо је, одушевљена сам.", каже Силвиа Борблели, стрип аутор из Румуније.
Овогодишњи добитници признања за допринос развоју српског стрипа су Рајко Милошевић Гера и Зоран Ђукановић. Интернационална награда „Миодраг Величковић Мивел" за сатирични стрип припала је илустратору и карикатуристи Југославу Влаховићу.
Коментари