Читај ми!

Шта утиче на пад цене обрадивог земљишта у вршачком крају?

Најскупље пољопривредно земљиште у Србији, у другом кварталу ове године, продато је у Вршцу. Проверавали смо колико сада тамо кошта хектар земље и шта утиче на цену обрадивих површина.

Иако је недавно у Павлишу код Вршца хектар њиве плаћен 10.000 евра, што је рекордна постигнута цена у Србији, у овом тренутку цене обрадивог земљишта у вршачком атару падају. Разлог је, кажу пољопривредници цена пољопривредних производа, која је у односу на прошлу годину преполовљена.

“Прошле године цена пшенице је била 44 динара, ове године је 19 динара, кукуруз је био 38 динара плус ПДВ ове године је 14 динара са ПДВ -ом а то прати и цену зeмљишта ... нема извоза робе нема ништа, људи немају робу где ни да дају, цена земљишта мора да падне. значи ако је прошле године био ланац земље 8.000 евра ове године ће бити од 3 до 5 хиљада евра”, каже Бранимир Стојковић, пољопривредник из Избишта.

Висина закупа пољопривредног земљишта разлог је што је у вршачком атару ове године издато 25 посто мање државних обрадивих површина.

“После поступака комасације, а неспроведеног излагања од стране катастра ми и даље у 5 катастарских општина издајемо земљиште на само годину дана тако да мање је издато земљишта, пре свега, због висине закупа. Просечна цена закупа прошле године је била неких 30.000 динара а ове године је то отишло на 50.000”, наводи Слободан Јованов, члан ГВ за пољопривреду.

Цене обрадивог земљишта скочиле су прошле године када су постигнуте рекордне цене пољопривредних производа, међутим већ ове године услед враћање цена житарица на ниво пре кризе у Украјини аутоматски се и цена земље враћа на тај ниво.

недеља, 04. мај 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом