Читај ми!

Прегледај се, брини о здрављу: Што пре откријемо, лакше ћемо лечити, кажу лекари

"Прегледај се, брини о здрављу" - назив је активности које у Врању организује Друштво онколошких пацијената. Од почетка октобра одржана су предавања и разговори са лекарима, спортски догађаји, приказани филмови како би се подигла свест о превенцији. Годишње у нашој земљи од рака дојке оболи око 4500 жена.

Љиљана Станковић је пре пет година самопрегледом осетила грудвицу на дојки. У раној фази је откривен и оперисан тумор. Љиљана се сада осећа добро, редовно се контролише, а начин живота у 70-ој години је незнатно променила.

 

"Начин живота сам променила у смислу витамина више узимам, иначе што се рада тиче, радим исто као и пре операције, тако да можда ме и то одржало, што нормално живим, нисам се понашала као болесник. Оно што из мог искуства препоручујем свима, јесу превентивни прегледи, то је број један", каже Љиљана Станковић из Врања.

Како је октобар месец борбе против рака дојке, о превентиви говоре и лекари и пацијенти који су у процесу лечења.

"Саветујемо младе девојке, жене да после 30. године ураде бар једном годишње ултразвучни преглед дојки, а после 40. године на две године урадити и мамографију. На тај начин можемо открити промену која је у почетној, раној фази, у нултом стадијуму када је проценат излечења скоро 100%", објашњава прим. др Милош Почековац, хирург онколог, КБЦ "Др Драгиша Мишовић Дедиње".

"Превентивни прегледи нису терапијски прегледи, не могу они да излече од рака. Пацијенти кажу ја сам ишла нон стоп на прегледе, па ево добила сам карцином дојке. Јесте, али карцином дојке од 10мм који је операбилан, где може операцијом лечење да се заврши", истиче др Коста Здравковић, Здравствени центар у Врању.

То је и циљ превентивних прегледа, код којих је битна и опрема. На дигиталном мамографу у врањском Здравственом центру током целе седмице заказани су прегледи. Вредност апарата је 40 милиона динара.

"Уз едукације силне и све то што прати је око 45 милиона динара. Као хирург могу рећи да је наравно број један превентива, и куратива, што пре откријемо неке промене, лакше ћемо реаговати и излечење је скоро стопроцентно у тим случајевима", истиче др Саша Ђорђевић, директор Здравственог центра у Врању.

Друштво онколошких пацијената у Врању постоји две године, у октобру организују различите активности којима указују на значај здравља под називом "Боркин завет", у спомен на недавно преминулу чланицу Борку Стефановић.

 

 

понедељак, 05. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом