понедељак, 25.04.2022, 14:20 -> 14:51
Извор: РТС
Шта ће од воћа претећи ове сезоне у чачанском крају
Касни пролећни јутарњи мраз задао је проблеме воћарима. Највише су страдале кајсије. У чачанском крају, где су велики произвођачи овог воћа, ниске јутарње температуре у потпуности су оштетиле поједине засаде.
Милета Мојићевић из Горње Горевнице узгаја воће на осам хектара. Од тога, кајсије на шест. Један је од ретких у чачанском крају који је уложио знатна средства како би у засадима овог воћа инсталирао анти-фрост - систем орошавања за заштиту од мраза. Ипак, овогодишњи род није успео да спаси.
"Код мене у мојим воћњацима је стопостотна штета од мраза у кајсијама, код трешње је преполовило, имаће нешто. Па ћемо видети шта ће бити догодине. Надам се да ће и овај систем да спасе догодине. Ове године тек сам био пустио у рад, али није то још испробано," каже Милета.
Мраз је већином обрао и тек заметнуте плодове кајсије у суседним Милићевцима. Александар Трнавац каже да род ове сезоне не очекује. " Сто посто штета! И један воћњак ту, испод, исто сто посто штета! Морамо га одржавати као да је родио, значи и припрема и заштита, агротехника, одржавање земљишта у воћњаку. То се мора гледати као да је пун род а не да нема ништа. Да бисмо наредних година могли да нешто уберемо," објашњава Александар.
Чачански крај значајан је центар производње кајсије која се узгаја на око 500 хектара. Половина површина је у Миоковцима. Ниске јутарње температуре оштетиле су воћњаке у нижим пределима. Мраз није причинио веће штете у вишим деловима села, али воћаре брину промене времена.
Југослав Лазовић, воћар из Миоковаца, забринут је иако измрзавања није било. " Међутим, сигурно ће бити неких оштећења, видите какав је лист? Лист је жут! Значи, сунца нема довољно, нема фотосинтезе. Време ће показати да ли ће то сад опадати пошто те нагле промене температуре сигурно да утичу на биљку," објашњава Југослав.
Управо температурне промене и временске непогоде директно су утицале на род кајсије у последњих неколико година. Мр Бранко Танасковић, саветодавац за воћарство, ПСС Чачак, подсећа да су претходне две године заиста биле обесхрабрујуће за произвођаће кајсије, будући да су позни пролећни мразеви однели преко 90 процената рода са највећих површина. Каже да произвођачи сада сагледавају ситуацију, то је веома ризична производња због последњих неких десет до 15 година будући да смо сведоци измене у глобалном смислу климатских услова и временских прилика на нашем подручју.
Ниске јутарње температуре претходних дана нису угрозиле само кајсију. Др Дарко Јевремовић, директор Института за воћарство у Чачку, упозорава да има оштећења и код шљиве на појединим локалитетима, као и код јабуке и крушке. "Међутим, оне имају развученији период цветања, тако да ће ту остати рода. Углавном се ради о оштећењима тог централног пупољка, односно цебтралног цвета. Тако да код јабуке и код крушке не треба очекивати неке велике штете," процењује Јевремовић.
Ускоро ће бити познате стручне процене овогодишњег рода воћа. Произвођачи се надају стабилнијем времену, како би се потенцијални родни пупољци у наредном периоду што боље очували.
Коментари