Читај ми!

Самариновац: Село са много деце, без Дома културе

За разлику од већине топличких села, одакле се већ деценијама углавном одлази, у једној од највећих сеоских средина у општини Житорађа, Самариновцу, немају тих проблема. У четворогодишњој школи раде три учитеља, годишње се у пластеницима и на отвореном произведе на хиљаде вагона поврћа, али мештани страхују да би, због нерешавања инфраструктурних проблема и побољшања животних услова и њих могла да задеси иста судбина, да млади своју будућност не виде овде.

Целокупан друштвени, културни и спортски живот у селу са близу хиљаду становника, стао је у неусловној свлачионици фудбалског клуба, изграђеној још пре тридесетак година. Надали су се мештани да ће се много тога променити изградњом Дома културе, али су успели да стигну само до прве плоче.

"Знам да је то наш Скадар на Бојани. Као што сте рекли, зида се петнаест, двадесет година, можда чак и више него што сте ви рекли и ето докле је дошло", каже Велимир Стоиљковић из Самариновца. 

"Хоћу да видим да никне зграда, нећеш да верујеш да ја не могу да изађем напоље, да погледам оно онако, како није завршено. То ме боли", истиче Војислав Ристић из Самариновца. 

И млади у Самариновцу, којих срећом има као у ретко којем селу у овом делу Србије, имају исте проблеме. Фудбалско игралиште једино је место окупљања и дружења.

"Ако ми не створимо неке услове, не верујем да ће наша деца хтети да остану овде на селу. Она су ту сад, зато што немају где, али како расту и како се свест развија и они иду тамо где има бољитка", наводи Зоран Димитријевић, председник Фудбалског клуба у Самариновцу.

Обраћали су се свима, од локалне самоуправе па до највиших државних органа, али и поред исказане спремности да и сами, делом средстава, учествују у завршетку Дома културе, помака нема.

"Што се тиче села, то и даље остаје као центар дешавања и идеја је да се то заврши. Све што би се уложило овде, вратило би се много више", мисли Велимир Стоиљковић из Самариновца.

У општини Житорађа кажу да је држава, недавном електрификацијом око 500 хектара ораница и те како помогла мештанима Самариновца, омогућивши им јефтинију производњу поврћа, али не споре да је потребно побољшање животних услова и у другим областима. 

"Знам да ти људи заслужују свој Дом културе. Ми ћемо сигурно, у наредном периоду да наставимо са улагањима, из сопствених средстава, а такође, пратимо и конкурсе из ресорних министарстава", каже Иван Станојевић, председник Општине Житорађа. 

Ново време које је са струјом стигло на плодне добричке оранице, донеће без сумње, знатно већу производњу. Да би тако било и у будућности, неопходно је животне услове и у селима, што пре макар приближити онима у граду.

уторак, 22. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом