Читај ми!

Годишњица битке на Чегру

Полагањем венаца и одавањем поште погинулим борцима из Првог српског устанка на простору спомен комплекса Чегар обележена је 204. годишњица чегарске битке. 

Уз високе државне и војне свечаности на брду Чегар код Ниша обележена је 204. годишњица битке на Чегру, пресудној током Првог српског устанка, у којој погинуло око 3.000 српских војника.

Венце на споменик погинулим јунацима на Чегру положили су представници Владе Србије, војске, полиције, бројних удружења и директни потомци војводе Стевана Синђелића.

Битка на Чегру вођена је 31. маја 1809. године. Према историјским изворима, у боју се истакао ресавски војвода Стеван Синђелић који је, видевши да губи битку против бројчано надмоћних Турака, пуцао из кубуре у магацин барута.

У експлозији су погинули сви српски војници, њих око 3.000, као и око 6.000 Турака.

Након битке, Турци су у знак одмазде на тадашњем улазу у Ниш саградили Ћеле-кулу и у њу узидали 952 главе српских устаника.

Данас је у кули остало 58 лобања међу којима је, како се сматра, и лобања Стевана Синђелића.

Први споменик на Чегру откривен је у присуству српског краља Милана Обреновића у лето 1878. године по ослобођењу Ниша, а данашња кула откривена је 1927. године поводом 50. годишњице ослобођења града од Турака којој је присуствовао југословенски краљ Александар Карађорђевић. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом