Изетбеговић о Пељешачком мосту: Хрватска има право да споји територију

Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић изјавио је да се погрешно представља да је БиХ против изградње Пељешачког моста и да БиХ жели да буде добар сусед Хрватској, што очекује и од Загреба, тако да "једни другима не правимо проблеме и не узимамо права".

Бакир Изетбеговић је новинарима у Сарајеву рекао да Хрватска има право да споји територију, а БиХ има право на приступ отвореном мору. 

Изетбеговић је навео да БиХ има акте који ће ових дана бити допуњени после седница Савета министара и седница Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ. Након тога ће, додао је, БиХ имати став о овом питању.

"Надам се да ће и Хрватска да крене у том смеру, да једни другима помогнемо, а не да правимо проблеме", истакао је Изетбеговић, пренела је Фена.

Изразио је наду да ће код представника суседне Хрватске превладати разум, не само у случају са Пељешачким мостом већ и другим, као што је Бушко језеро, чију воду Хрватска користи без споразума са БиХ.

Новинарима се обратио и председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић који сматра да је ово питање врло грубо сведено само на тему изградње споменутог моста.

"Ми уопштено говоримо о разграничењу између БиХ и Хрватске, с фокусом на разграничење на мору које је у интересу БиХ, а то значи поштовање Конвенције Уједињених нација о праву мора", рекао је Звиздић. Он је навео да је интерес БиХ разграничење на мору.

"То значи да можемо ићи у правцу да Хрватска може да реши питање свог територијалнног повезивања, а БиХ жели да има коридор у складу са међународним правом о отвореном мору", рекао је Звиздић.

Изразио је очекивање да ће ово питање бити решено на бази добросуседских односа и међусобног разумевања и у складу с нормама међународног права.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом