петак, 24.04.2015, 16:45 -> 16:53
Министри еврозоне: Варуфакис згубидан, коцкар и аматер
Уочи почетка састанка у Риги посвећеног Грчкој, министри финансија из еврозоне упутили су критике на рачун грчког министра финансија Јаниса Варуфакиса. Оптужују га да се понашао неодговорно у досадашњим преговорима и да је згубидан, коцкар и аматер.
Позивајући се на неименоване изворе блиске преговорима, америчка агенција Блумберг је пренела да се Варуфакис пожалио на непријатељску атмосферу на састанку, јер је критикован са свих страна, преноси Танјуг.
Састанак у Риги завршен је оценом да су две стране још далеко од постизања споразума о реформама које Атина треба да спроведе како би добила спасоносних 7,2 милијарде евра кредита из међународног пакета помоћи.
"Грчка мора да оствари значајнији напредак на плану сопствених реформи, ако жели да добије приступ кључним средствима из пакета међународне помоћи", изјавио је на крају састанка председник еврогрупе Јерун Дајселблум, пренела је агенција АП.
Дајселблум је рекао да Грчкој истиче време како би обезбедила новац који јој је потребан за избегавање банкрота.
Варуфакис је признао да између Атине и европских партнера још постоје несугласице које морају бити премошћене, али да ће договор бити убрзо постигнут, јер је то, како каже, једина опција коју Грчка има.
Међутим, негирао је спекулације да преговори нису напредовали, наводећи да је остварен велики напредак по питању процеса приватизације, реформисања пореског система, правосуђа, бирократије и тржишта производа.
АП наводи да се Варуфакис нашао на удару критика колега из преосталих 18 чланица еврозоне, јер није доставио целовиту листу економских реформи које су потребне да би се одблокирала даља финансијска помоћ Атини, како би земља избегла банкрот.
Према тврдњама водећих званичника еврозоне, Грчкој истиче време за обезбеђивање даље помоћи, због чега је потребно да оствари значајнији напредак.
Грчка, којој понестаје готовине, поручила је партнерима из еврозоне у фебруару да ће до краја априла постићи споразум са кредиторима о листи реформи неопходних за ослобађање преостале транше из кредита међународне помоћи.
До постизања споразума, међутим, Атина остаје без приступа средствима из кредита помоћи, због чега јој, како се оцењује, прети банкрот, а можда и излазак из еврозоне.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар