недеља, 29.05.2011, 15:03 -> 19:06
štampajУРС: Покренут точак децентрализације
Точак децентрализације покренут је и то нико не може да заустави, као ни јачање општина и градова у Србији, рекао лидер УРС-а Млађан Динкић. Проблем није у људима него у централистичком ситему који гуши Србију, истакао Динкић.
Лидер Уједињених региона Србије (УРС) Млађан Динкић изјавио је да је точак децентрализације покренут и да то нико не може да заустави, као ни јачање општина и градова у Србији.
Динкић је на конференцији Уједињених региона Србије о децентрализацији рекао да ће та иницијатива заједно са пет пратећих закона бити сутра предата Скупштини Србије.
Рекао је да је предлог децентрализације подржало 15 одсто укупног бирачког тела Србије и да УРС због тога има велику одговорност према потписницима тог предлога и онима који га још увек нису подржали.
"Проблем није у људима него у централистичком ситему који гуши Србију и не да јој да иде напред", истакао је Динкић.
Најавио је да ће УРС иницирати суштинско развијање партократије, оценивши да је то други највећи проблем Србије. "Срећа што Србија нема атомску централу и да партије нису постављале директора, убио би Србију до сада", рекао је Динкић.
Он је навео да ће УРС предложити увођење професионалног управљана јавним предузећима на конкурсима о којима ће одлучивати независне агенције.
"Србија није добро, јер је изгубљено поверење у политичке странке и нико нов не може да се пробије на политичку сцену", рекао је Динкић.
Навео је да прихвата одговорност због тога што као политички лидер није инсистирао на разбијању партократије, али како је додао тражи да то учине и друге партије.
Локалу већа овлашћења
Заменик председника УРС-а Верољуб Стевановић рекао је да се од градоначелника и председника општина много очекује, али да су њихова овлашћења мала.
Стевановић је рекао да је неопходно да се хитно усвоји нови закон о јавној својини, децентрализацији и имовини градова и општина, као и да се локалним властима дају већа овлашћења у области просвете, урбанизма и финансија.
Чланица УРС-а Маја Гојковић рекла је да грађани који су потписали петицију о децентрализацији траже шансу за добар живот без обзира у ком крају живе.
"Не треба да се питају политичари који нису стали иза ове петиције зашто пола милиона грађана брже схвата стрвари од њих", навела је Гојковић говорећи о могућностима које би и локалне средине имале уколико би добиле 80 одсто од прикупљеног пореза.
Гојковић је оценила да се УРС не боји јаких локалних и регионалних лидера, јер сматра да је та врста политичара нова снага Србије.
Иницијативом УРС о децентрализацији која је покренута пре тачно годину дана предложено је да највећи део прикупљеног пореза у локалним саомоуправама остане у тим срединама, као и да се директно бирају предеседници општина и градоначелници и да се имовина враћа општинама.
Предлог о децентрализацији Србије до сада је подржало 25 градоначеленика из 10 политичких странака, а петицију је потписало 515.792 грађана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 16
Пошаљи коментар