Читај ми!

Оцене трговинског споразума САД и ЕУ од суморног дана за Европу до окончања разарајуће неизвесности

Трговински споразум између САД и ЕУ, постигнут у недељу у балској сали голф одмаралишта Доналда Трампа у Шкотској, критиковали су француски премијер и пословни лидери широм Немачке.

Оцене трговинског споразума САД и ЕУ од суморног дана за Европу до окончања разарајуће неизвесности Оцене трговинског споразума САД и ЕУ од суморног дана за Европу до окончања разарајуће неизвесности

Споразум који су председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник САД Доналд Трамп, постигли у Шкотској, подразумева увођење царине од 15 одсто на скоро сав европски извоз у САД, укључујући аутомобиле. Споразум је окончао претњу увођења казнених царина од 30 одсто коју је Трамп орочио на 1. август.  Међутим, донео је и потпуно другачији износ царина на увоз и извоз које је ЕУ првобитно понудила.

То такође значи да ће се европски извозници у САД суочити са више него троструко већом просечном царином од 4,8 одсто, која је сада на снази, уз наставак преговора о челику, који се и даље суочава са царином од 50 одсто, о авијацији, а под знаком питања су и будуће препреке за извоз фармацеутских производа.

Француски премијер Франсоа Бајру је рекао да споразум ЕУ и САД, називајући га "споразумом Фон дер Лајен – Трамп“ означава "суморан дан“.

"Суморан је дан када се савез слободних народа, окупљених да потврде своје заједничке вредности и бране своје интересе, претвори у покорност“, написао је Бајру у објави на Иксу (некадашњем Твитеру).

Претходно је и француски министар Бенџамин Хадад назвао споразум "неуравнотеженим“ и оптужио Трампа да "бира економску присилу“ и занемарује правила Светске трговинске организације. Министар индустрије Марк Ферачи такође је био млако расположен према споразуму, али је рекао да је он барем донео "стабилност“.

Немачки канцелар Фридрих Мерц брзо је поздравио споразум, рекавши да је њиме избегнута "непотребна ескалација у трансатлантским трговинским односима“ и спречен потенцијално штетан трговински рат.

Немачки извозници били су мање одушевљени. Моћна федерација индустријских група BDI саопштила је да ће споразум имати "значајне негативне последице“, док је национално удружење за хемијску трговину VCI рекло да је споразум оставио "превисоке“ царинске стопе.

Такође је јасно да ће америчка царина од 15 одсто на аутомобиле оптеретити немачке аутомобилске компаније усред њихове трансформације, која погађа продају и профит.

Председница федерације аутомобилске индустрије VDA Хилдегард Милер рекла је да је "у основи позитивно“ што је договорен оквирни споразум, али је упозорила на огромне трошкове који предстоје.

Европске берзе достигле су четворомесечни максимум на почетку трговања у понедељак, усред олакшања што је постигнут договор. Немачки Dax је скочио за 0,86 одсто, а француски индекс Cac 40 порастао је за 1,1 посто.

Ирска, један од највећих извозника ЕУ у САД, у недељу је поздравила споразум јер доноси "меру преко потребне сигурности“, али да "жали“ због основне царине, наведено је у саопштењу заменика премијера Сајмона Хариса.

Италијанска премијерка Ђорђа Мелони је изразила оквирну подршку споразуму ЕУ и САД, али додаје да и даље треба да "испитује детаље“.

„Сматрам позитивним што постоји споразум, али ако не видим детаље, нисам у могућности да га проценим на најбољи начин“, рекла је она новинској агенцији Ројтерс на маргинама састанка у Адис Абеби, у Етиопији.

Она описује царину од 15 одсто као "одрживу, посебно ако се овај проценат не дода претходним царинама, како је првобитно планирано“.

Она каже да би и појединачне државе и ЕУ у целини морале да пруже подршку секторима који би могли бити "посебно погођени“ новим таксама.

Немачка банка "Беренберг" саопштила је да је споразум окончао "разарајућу неизвесност“, али да је то победа за Трампа.

"Одлично је имати споразум. Међутим, у два главна аспекта исход је и даље много гори него ситуација пре него што је Трамп започео своју нову рунду трговинских ратова почетком ове године“, рекао је Холгер Шмидинг, главни економиста "Беренберга".

"Додатне америчке тарифе ће наштетити и САД и ЕУ. За Европу, штета је углавном нанета унапред“, рекао је Шмидинг у поруци клијентима у понедељак ујутру.

"Споразум је асиметричан. САД се извлаче са значајним повећањем својих тарифа на увоз из ЕУ и обезбедиле су додатне уступке ЕУ. У свом очигледном менталитету нултог збирa, Трамп то може сматрати „победом“ за себе“, додао је Шмидинг.

Италијанска Уникредит банка такође је саопштила да је Трамп прошао боље од ЕУ.

ЕУ је у почетку покушала да оштро притиска САД претећи, али је одустала од мера одмазде у априлу у вредности од 21 милијарду евра, и додала још једну листу америчког увоза у вредности од 73 милијарде евра који би био опорезован раније овог месеца.

Али ситуација се преокренула захваљујући брзом споразуму по угледу на Велику Британију након самита НАТО-а у јуну, замењујући свеобухватни трговински споразум Трамповим обећањима о безбедности и одбрани.

Насупрот томе, Кина, која је претила САД низом казнених тарифа, још преговара са Трампом, који је током викенда замрзнуо ограничења трансфера технологије како би створио простор за споразум са Пекингом.

ЕУ се залагала за компромис око челика који би омогућио одређену квоту увоза САД пре него што се примене тарифе.

Трамп је, чини се, то искључио, рекавши да за челик "остају такве какве јесу“, али је Фон дер Лајенова касније инсистирала да ће "тарифе бити смањене и да ће бити успостављен систем квота“ за челик.

Такође је искључио изузеће за фармацеутске производе, али је касније Фон дер Лајенова рекла да ће се тарифа од 15 одсто примењивати на извоз лекова из ЕУ и да све остале тарифе зависе од председника САД.

ЕУ сада подлеже царини од 25 одсто на аутомобиле, 50 одсто на челик и алуминијум, и укупној царини од 10 одсто, коју је Вашингтон претио да ће повећати на 30 у сценарију без договора.

Из Европске уније су снажно инсистирали на царинским изузећима за критичне индустрије, од авиона до жестоких пића, а аутомобилска индустрија, кључна за Француску и Немачку, једва се опоравља од до сада уведених царина.

понедељак, 28. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом