Читај ми!

Брнабићева се састала са израелским председником, шефом дипломатије и првим човеком Кнесета – приређен свечани дочек

Другог дана посете Израелу, председница Скупштине Ана Брнабић састала се израелским председником Исаком Херцогом. Брнабић је претходно разговарала са министром спољних послова Израела Гидеоном Саром, као и са председником Кнесета Амиром Оханом.

Председник Кнесета истакао је да дочекује колегиницу из Србије у дану када је у Појасу Газе страдало пет израелских војника, али и у дану када се и очекују добре вести из Америке, где премијер Нетанјаху разговара о примирју Израела и Хамаса са Доналдом Трампом.

"Ви сте први председник парламента који је посетио Израел од почетка рата и то је диван гест. Знамо се од 2019, када сте били премијерка, а ја министар правде. Желим да истакнем да наше пријатељство никад није било симболично већ доказано делима. Признајете Јерусалим као неподељени главни град и стојите уз Израел на међународним форумима. И јуче сте показали да радите на томе да Холокауст не сме да се заборави и да то није само слоган већ завет", рекао је Охан.

Ана Брнабић поручује да је привилегија бити у Израелу и позвала је домаћина да узврати посету Београду.

"Настављамо да јачамо сарадњу Србије и Израела у политици, економији, спорту, култури, науци, иновацијама и зближавању народа. Политички односи датирају одавно. Два народа су патила много нарочито током Другог светског рата и то свет не сме да заборави. Не сме се дозволити ревизија историје", оцењује Брнабићева.

Једна од тема био је случај српско-израелског држављанина Алона Охела, кога је Хамас отео у октобру 2023. а у фебруару ове године породица је од ослобођених талаца сазнала да је жив, али да је у тешком стању. Даљих информација о њему нема.

"Србија је једна од 18 земаља чији су држављани отети и заробљеници Хамаса. Наш Алон Охел је и даље у заробљеништву и желим да кажем да Србија стоји уз породице отетих и надамо се да ће таоци ускоро да се врате породицама. Тражимо да се хитно ослободе Алон Охел и остали таоци", истиче Брнабићева.

Подсећа да Србија и Израел јачају економску сарадњу. Прошле године забележена је рекордна размена од готово 200 милиона долара, што је раст од 60 одсто у односу на годину раније. Нада се да ће до краја године Србија и Израел финализирати споразум о слободној трговини.

''Заједно са разменом у услугама, то је укупно између 350 и 360 милиона долара, али је свакако рекордна година и то је углавном захваљујући отварању представништва Привредне коморе Србије у Јерусалиму у новембру 2021. године'', рекла је Брнабићева.

Захвална је Израелу што није гласао за Резолуцију о Сребреници у УН и што је потврдио учешће на изложби Експо 2027.

После заједничке конференције за медије са председником Кнесета Амиром Оханом, председница Скупштине састала се и са Посланичком групом пријатељства Израел-Србија.

У делегацији Србије је и председник Посланичке групе пријатељства са Израелом Милован Дрецун.

Брнабић је разговарала и са члановима Одбора за науку и технологију у израелском парламенту.

Истакла је да су сви састанци које је данас имала са израелским званичницима протекли јако добро, а да је председник Израела замолио да пренесе поздраве председнику Србије Александру Вучићу и захвалност на свему ономе што је Србија, посебно од 7. октобра 2023. учинила за Израел.

''Сву подршку и гостопримство, почевши од спортских клубова који нису имали где да играју, а могли су и осећали су се сигурно код нас у Србији. И то најлепше говори о Србији и о нашим грађанима и то је нешто што Израел никада неће заборавити'', рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да су две земље фокусиране на планове за сарадњу, пре свега на Споразуму о слободној трговини који је, како је подсетила, договорен на састанку председника Србије и Израела током посете Херцога Србији у септембру прошле године.

Подвукла је да се прва посета било ког председника Израела Србији догодила тек 2018. године, на позив Вучића тадашњем председнику Израела Рувену Ривлину, и да се од тада ствари интензивирају.

уторак, 08. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом