Читај ми!

Битка у којој су "горели и земља и ваздух" – на Паштрику је заустављен поход НАТО-а и албанских снага

На данашњи дан пре 26 година отпочела је битка на Паштрику. Био је то други део копнене офанзиве коју су из правца Албаније ка Косову и Метохији покушали да изведу припадници терористичке организације УЧК у сарадњи са снагама НАТО-а и јединицама Војске Албаније. На првој линији фронта погинуло је 26 наших војника, док су губици такозване ОВК били готово 20 пута већи.

Битка у којој су "горели и земља и ваздух" - тако и 26 година касније многи описују борбу на планини Паштрик. Мало после поноћи, 26. маја, почела је артиљеријском и минобацачком ватром из правца Албаније, а само четири сата касније уследио је и копнени напад. Без прекида је трајала до 14. јуна.

У филму "Ратне приче са Паштрика" Слађане Зарић, војници су описали своја искуства.

"Ми смо се мењали један по један на тој висоравни, да би нагледали Албанију. Он је само дотрчао и рекао - Људи, припремите се, кренули су. Колико има? Не питај", сећа се Андрија Лукић, војник 549. моторизоване бригаде.

"Добијам извештај од командира групе који се налазио у реону граничног камена ДВ/3 да трпе жесток напад, да имају рањене", прича Горан Николић, командир карауле Горожуп.

"Планина скоро да црни, од УЧК који су кренули да прелазе. Они су били преко 2.000, а ми смо шездесетак нас на караули", рекао је Славољуб Митић, војник 55. граничног батаљона.

Стратешка авијација и тепих бомбардовање "као ратови звезда"

Бројчано вишеструко надмоћнији непријатељ отворио је линију фронта дугу шест километара.

Тада је први пут употребљена стратешка авијација и тепих бомбардовање. Процењује се да је у 24 удара бачено више од 1.300 бомби, односно 350 тона експлозива.

"Невероватно нешто. Као ратови звезда. То је само сијало", описао је нападе Далибор Банзић, резервиста 549. моторне бригаде.

У тренутку када је ситуација изгледала безнадежно, водник Велибор Бошевски затражио је одобрење за повлачење за 200 до 300 метара уназад. Одговор команданта бригаде Божидара Делића био је одлучан и данас се памти: "Нема назад, иза је Србија."

Битка која никад није изгубљена

Борбе на Паштрику и Кошарама зауставиле су НАТО поход на СРЈ, али и продор албанских снага. За тај велики успех у борби, који многи оцењују као једну од најтежих у новијој историји, заслужни су обични војници, борци и старешине тактичких јединица.

"То је битка која никад није изгубљена, која није предата", рекао је Предраг Тот, војник 549. моторизоване бригаде.

"Размишљајући с ове дистанце да ли смо поносни, да ли смо могли више. Прво, ми смо били у одбрани, нисмо нападали. И то што смо се одбранили је за понос", рекао је Воја Боровњак, војник 549. моторизоване бригаде.

Због исказане храбрости 549. моторизована бригада је одликована Орденом народног хероја.

четвртак, 29. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом