недеља, 27.04.2025, 16:10 -> 16:40
Понош: Избори без услова носе огроман ризик
Председник Србија центра (СРЦЕ) генерал Здравко Понош на четвртој седници Главног одбора странке рекао је да њихова политика остаје сарадња унутар опозиције, али и сарадња са свим релевантним политичким актерима који су спремни да буду део заједничког фронта у борби за бољу, нормалну Србију. Наша политика остаје тражење решења које је разумно и које је достижно у разумном временском року, а не идеално које ће прескупо коштати зато што се на њему предуго ради, навео је Понош.
Понош је, говорећи о огромној цени коју у протестима плаћају средњошколци и студенти, а просветни радници су егзистенцијално угрожени, констатовао да има утисак да је доста оних који навијају, а не раде ништа.
Према његовом мишљењу, не треба се исцрпљивати у истеривању перфекције кад је реч о концепту прелазне владе.
''Треба нам постављање скеле за реконструкцију куће. Та скела не мора да буде перфектна, треба да издржи те радове, да је безбедна, а не прелепа. То мора да буде урађено квалитетно, како ваља. То је прелазна влада. Али не подржавамо ни верање по кући без скеле и радове без пројекта и без надзора. Сасвим је то упоредиво са грађевинским радовима који су извођени у организацији ове власти. Знамо како се то завршило. Нећемо да будемо извршиоци радова које режим наручује без обзира преко кога то стиже и да ли су тога свесни'', објаснио је Понош.
Он је нагласио да СРЦЕ не мења политику од данас до сутра и да је прелазна влада једини механизам који земљу води ка мирном изласку из кризе преко ванредних парламентарних избора, а о модалитету треба да се разговара, као и да СРЦЕ подржава експертски модел у којој опозиција не мора да има министре.
''Избори без промене услова опасна су замка. Пробало се то и раније и знамо како се завршавало. Та река која нас дели од нормалности, од слободне Србије, мора да се пређе пре или после, али не треба да се пецамо да пут води преко тог крхког моста који се зове избори без услова. Неће тај мост то издржати, а вода је дубока'', упозорио је Понош.
Оценио је да је за тај подухват потребан најшири могући фронт свих који не прихватају да Србија буде мимо света,
''То се тиче свих, а не само неких. О томе сви они којих се тиче морају да одлучују и да у томе учествују. Све чешће се чују гласови како је режим на ивици пада. Постоје две школе мишљења, а мислим да долазе и из исте књиге. Једни тврде да је режим толико слаб и да мора на све да пристане већ сутра, па и на прелазну владу. Друга школа проповеда да је режим толико слаб да га је могуће победити и на унапред покраденим изборима. Не слажем се ни са једним. Није паметно подгревати нереална очекивања. Доста је било разочарења'', нагласио је Понош.
''Режим је уздрман, али и даље контролише најважније полуге власти - финансије, апарат силе, медијску сцену... Овај режим је изградио свој паралални систем у који има више поверења него у онај званични, институционални'', рекао је он.
Понош сматра да су догађања око РЕМ смишљена игра власти како би се добила средства ЕУ и да зато нема разлога да се опозиција нечему радује.
''Нема разлога да мењамо став који смо заузели да нам у оваквом систему не треба РЕМ и да његове ингеренције треба да преузме министарство информисања у прелазној Влади", оценио је Понош.
Коментари