Изабрана нова Влада Србије, премијер и министри положили заклетву
Народна скупштина Републике Србије изабрала је нову Владу на чијем је челу Ђуро Мацут. За избор нове Владе гласала су 153 од укупно 199 присутних народних посланика, против је било 46, док је 51 посланик био одсутан. Након избора, председник Владе Ђуро Мацут и чланови његовог кабинета положили су заклетву пред народним посланицима, чиме је званично отпочео мандат нове Владе Републике Србије.
Премијер и министри положили заклетву
Председник Владе Ђуро Мацут и министри у његовом кабинету положили су заклетву пред посланицима у Народној скупштини Србије, чиме је званично почео мандат нове владе.
Полагању заклетве је присуствовао и председник Србије Александар Вучић.
Заклетва се састоји од обавезе да ће министри бити одани Републици Србији, поштовати Устав и закон, те бити посвећени очувању Косова и Метохије у саставу Србије.
"Заклињем се на оданост Републици Србији и својом чашћу обавезујем се да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана Владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије", прочитали су министри текст заклетве.
После положене заклетве, председник и чланови Владе потписали су текст заклетве и предали га председници Народне скупштине Ани Брнабић, чиме је завршена и посебна седница на којој је изабрана нова влада, а која је почела у уторак.
Заклетву су положили први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали, потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, потпредседник Владе и министар привреде Адријана Месаровић.
Положили су заклетву министар пољопривреде, шумарсва и водопривреде Драган Гламочић, министар заштите животне средине Сара Павков, министар грађевинарства, саобраћаја и инфаструктуре Александра Софронијевић, министар рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.
Нови министар унутрашње и спољне трговине је Јагода Лазаревић, министар правде Ненад Вујић, министар државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Демо Бериша.
Заклетву су положили и министар одбране Братислав Гашић, министар спољних послова Марко Ђурић, министар за европске интеграције Немања Старовић, министар просвете Дејан Вук Станковић, министар здравља Златибор Лончар, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски, министар за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић, министар спорта Зоран Гајић, министар културе Никола Селаковић, министар за бригу о селу Милан Кркобабић.
Нови министар науке, технолошког развоја и иновација је академик Бела Балинт, министар туризма и омладине Хусеин Мемић, министар информисања и телекомуниција Борис Братина, министар за јавна улагања Дарко Глишић, а заклетву су положили и министри без портфеља Новица Тончев, Ђорђе Милићевић, Усаме Зукорлић, Ненад Поповић и Татјана Мацура.
Вучић стигао у Скупштину, присуствоваће полагању заклетве министара у новој влади
Председник Србије Александар Вучић стигао је данас у Скупштину, где ће присуствовати полагању заклетве министара у новој влади премијера Ђура Мацута.
Мацут и министри у његовом кабинету положиће заклетву након што је Скупштина данас изабрала нову Владу Србије.
Посланици су се изјашњавали јавним гласањем, прозивком, а за нову Владу Србије гласала су 153 од 199 присутних посланика, против је било 46, а био је одсутан 51 посланик.
Изабрана нова Влада Србије
Скупштина Србије изабрала је нову Владу Србије, на чијем је челу Ђуро Мацут.
Посланици су се изјашњавали јавним гласањем, прозивком, а за нову Владу Србије гласала су 153 од 199 присутних посланика, против је било 46, а био је одсутан 51 посланик.
За нову Владу Србију гласали су посланици владајуће коалиције са листе "Александар Вучић - Србија не сме да стане", Социјалистичке партије Србије, Јединствене Србије, ПУПС-а, Социјалдемократске партије Србије и Савеза војвођанских Мађара.
Против су били посланици опозиционих странака странака које су присуствовале седници.
Седници Скупштине нису присуствовали посланици коалиције НАДА и Демократске странке.
После избора нове Владе Србије, председница Скупштине Србије Ана Брнабић одредила је паузу од 60 минута како би се чланови Владе спремили за полагање заклетве.
Поред председника Владе, у Влади ће бити први потпредседник и министар финансија Синиша Мали, потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, као и потпредседница Владе и министарка привреде Адријана Месаровић.
За министра пољопривреде, шумарства и водопривреде изабран је Драган Гламочић, за министарку заштите животне средине Сара Павков, за министарку грађевинарства, саобраћаја и инфаструктуре Александра Софронијевић, а за министарку рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.
Нова министарка унутрашње и спољне трговине је Јагода Лазаревић, министар правде је Ненад Вујић, министарка државне управе и локалне самоуправе је Снежана Пауновић, а министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог је Демо Бериша.
За министра одбране изабран је Братислав Гашић, за министра спољних послова Марко Ђурић, а за министра за европске интеграције Немања Старовић.
Нови министар просвете је Дејан Вук Станковић, министар здравља и у овом мандату је Златибор Лончар, а за министрку за рад, запошљавање, борачка и социјална питања изабрана је Милица Ђурђевић Стаменковски.
Јелена Жарић Ковачевић изабрана је за министарку за бригу о породици и демографију, Зоран Гајић је министар спорта, Никола Селаковић министар културе, а Милан Кркобабић министар за бригу о селу.
За министра науке, технолошког развоја и иновација изабран је академик Бела Балинт, за министра туризма и омладине Хусеин Мемић, а за министра информисања и телекомуниција Борис Братина, док ће Дарко Глишић остати министар за јавна улагања.
За министре без портфеља изабрани су Новица Тончев, Ђорђе Милићевић, Усаме Зукорлић, Ненад Поповић и Татјана Мацура.
Завршена расправа у Скупштини, почело гласање за избор нове Владе
Посланици Скупштине Србије завршили су претрес о јединој тачки дневног реда - избору нове Владе, након чега је почело гласање о избору новог кабинета.
У сали је присутно 170 народних посланика. Посланици су већином гласова прихватили предлог председнице Скупштине Ане Брнабић да се гласа јавно, прозивком.
Расправа је окончана завршном речју мандатара Мацута, која је уследила пошто су посланици власти и опозиције расправљали о експозеу Мацута и његовим предлозима кандидата за министре.
Посланици владајуће већине у расправи су рекли да ће подржати избор нове Владе, док су посланици критиковали предлог мандатара, тврдећи да се врати о влади континуитета.
Кандидат за председника владе Ђуро Мацут изложио је јуче програм и састав свог кабинета, који ће имати 31 члана.
Брнабић: Број мог телефона објављен на друштвеним мрежама, стигле ми претње
Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је да је број њеног мобилног телефона објављен на друштвеним мрежама и да су јој, док је водила седницу парламента, стигле претње силовањем и убиством.
"Знате ко је то урадио? Један од блокадера који је ишао улицама и тукао чланове СНС-а само зато што су се дрзнули да имају штанд и да разговарају са грађанима. Тај човек, који је објавио мој телефон, захваљујући чему сада имам само две претње силовањем, претњу смрћу, тај човек је исто то урадио јуче једној младој жени, новинарки Радио-телевизије Србије, Николини Ракић", рекла је Брнабићева током расправе у парламенту о избору нове владе.
Брнабићева је, у реплици из скупштинске клупе, одговарајући на тврдње посланице Еколошког устанка Данијеле Несторовић да су посланици опозиције дискриминисани у Скупштини и угрожени, истакла да су представници опозиције недавно изазвали нереде у Скупштини.
И у поподневном делу седнице посланици владајуће већине рекли су да ће подржати избор нове Владе, док су посланици опозиционих странка које присуствују седници критиковали експозе мандатара Мацута и његов предлог кандидата за министре.
Владајућа већина понавља да нема прелазне владе, опозиција критикује експозе мандатара
Посланици владајуће већине поручили су да захтев опозиције за прелазну владу неће бити испуњен, као и да је критика добродошла, али да би је требало разликовати од анархије.
Посланици опозиције наставили су да критикују експозе мандатара и кандидате за чланове нове Владе, тврдећи да је реч о влади континуитета.
Шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов поновио је да прелазне владе неће бити.
"Прелазне владе неће бити јер ми са оваквима овде седимо јер морамо, а са њима у коалицију нећемо ићи", рекао је Јованов.
Додао је да за прелазну владу није ни владајућа коалиција, као ни студенти и други грађани који протестују, а да је за ту опцију само парламентарна опозиција.
"То је ваша идеја да се опоравите од политичког нокаута од ваших присталица преко прелазне владе, неће проћи. Опозиција је крива за све ово, овако се не каналише политичко незадовољство", рекао је Јованов посланицима опозиције.
Одговарајући на критике упућене кандидату за министра просвете Дејану Вуку Станковићу за наводно сексуално узнемиравање, истакао је да је срамота када се износе лажи за које докази не постоје, а још се и они који их износе ограђују и кажу да не знају шта је истина.
Посланик Савеза војвођанских Мађара Борис Бајић поновио је да ће посланичка група СВМ подржати избор Владе Србије и да им је намера да учествују у влади на нивоу државних секретара.
"Много се манипулисало емоцијама људи последњих месеци, мора се са тим престати и морамо се вратити институцијама. Критика је добродошла, али је треба разликовати од анархије", рекао је Бајић.
Посланик Стефан Јањић из странке "Србија центар Срце" и посланик Странке слободе и правде Борко Стефановић такође су критиковали експозе мандатара и предлог за састав нове Владе.
Председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић је током расправе изрекла опомену посланику Милошу Парандиловићу, председнику странке Ново лице Србије, због угрожавања парламента.
Реагујући на тврдњу Парандиловића да се власт "плаши" студената и да је "своје завршила" када "Стразбур дође у Београд", Брнабић је истакла да је срамота претити Стразбуром Србији и Скупштини.
"Стразбуром претите Србији! Срам вас било! У Народној скупштини. Изричем Вам опомену", рекла је Брнабић.
Председница парламента је, реагујући на пријаву повреде Пословника посланика Радомира Лазовића, који је тврдио да би она, уколико жели да учествује у дискусији, требало да преда председавање седницом потпредседнику, рекла да је бранила достојанство Дома Народне скупштине.
"Што се мене тиче, ово је заштита достојанства Народне скупштине, а то је мој посао. Да ми неко у нашој Народној скупштини прети са Стразбуром и свим грађанима Републике Србије, то је срамота за овај дом", истакла је Брнабић.
Председница парламента је изрекла опомену и посланику Зелено - левог фронта Растиславу Динићу јер је за владајућу већину рекао да су "окупатори".
Извештај Милице Милосављевић
Полемика власти и опозиције о кандидатима за министре, Косову и Метохији
У наставку расправе, посланици владајуће коалиције рекли су да ће гласати за нову Владу Србије, док су представници опозиције поручили да неће јер је, како сматрају, реч о влади континуитета са претходном.
Шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов изјавио је да је опозиција одговорна за тренутну ситуацију у српском друштву, додајући да опозиција није способна да политички артикулише незадовољство грађана који су против власти.
Угљеша Марковић из посланичке групе "Ивица Дачић-СПС" изјавио је да ће та странка у дану за гласање подржати избор нове владе и истакао потребу за дијалогом кроз институције, како би се превазишла тренутна ситуација.
Народна посланица из групе "Покрет радника Слога-Струка" Ирена Живковић изнела је став да Влада која се предлаже није нова Влада и да не представља суштинску промену, већ континуитет са ранијом влашћу.
Милица Марушић Јаблановић из посланичке групе Еколошког устанка критиковала је избор појединих кандидата за министре, укључујући избор Дејана Вука Станковића за место министра просвете.
Такође, указала је на проблем дивљих депонија у Србији.
Посланица Ана Крстић из посланичке групе "Ми глас из народа" поновила је да та посланичка група неће подржати програм и кабинет мандатара, јер је предложена влада, како сматра, влада континуитета и по програму и по ресорима.
Крстић је такође критиковала избор кандидата за министра правде Ненада Вујића.
Народни посланик Шаип Камбери из посланичке групе "ПСГ-СДА Санџака-ПДД" рекао је да посланици те посланичке групе неће подржати избор нове владе.
Камбери је такође критиковао однос власти према мањинским питањима, а након његових речи да ће влада наставити политику "неприхватања суочавања са реалношћу када је у питању Косово",
председница Скупштине Ана Брнабић је рекла да претпоставља да Камбери кад каже "Косово" мисли на Аутономну покрајину Косово и Метохија, у складу са Уставом Србије, и позвала Камберија да поштује Устав Србије.
Скупштина наставила рад
Посланици Скупштине Србије наставили су данас рад на посебној седници на којој се расправља о новој Влади чији је мандатар Ђуро Мацут.
Посланици Скупштине Србије наставили су данас рад на посебној седници на којој се расправља о новој Влади чији је мандатар Ђуро Мацут.
Седница на којој је једина тачка дневног реда избор нове Владе настављена је нешто после 10 часова, а у сали су присутна 133 посланика. Потврђен је мандат народном посланику Сањи Ћаловић, која је потом положила заклетву. Седници не присуствује део опозиције.
Првог дана посебне седнице, мандатар Ђуро Мацут је излажући експозе истакао да је неопходно хитно смиривање ситуације и хармормонизација односа у друштву.
"У последње време сведочили смо изливима беса. Србија је уморна од подела и блокада. Институције морају функционисати у пуном капацитету", рекао је Мацут. Он је нагласио да се мора успоставити редовна настава у основним и средњим и школама, као и да се мора омогућити свима да студирају.
"Овим путем тражим вашу подршку да започнем национални дијалог у погледу дефинисања стања у нашој просвети и науци", истакао је Мацут.
Додао је да функционисање универзитета треба да буде у складу са потребама друштва и на корист широј друштвеној заједници. "Да бисмо то постигли, позивам на хитан дијалог све чиниоце, све ректоре, проректоре, декане и све студенте да кроз дијалог пронађемо прихватљива решења и омогућимо наставак универзитетског рада", рекао је Мацут.
Најавио је подизање плата просветним радницима, али и реформу образовања, као и да ће иницирати измене Закона о високом образовању које ће високо образовање преместити из надлежности Министарства просвете у надлежност Министарства науке.
Као један од највећих изазова будуће Владе Србије, мандатар је навео одбрану суверенитета и територијалног интегритета на АП Косово и Метохија. Истакао је да је важно да се у политичкој и друштвеној сцени сложимо у јединственој одбрани КиМ.
Мацут је поручио да ће Србија остати војно неутрална, али да управо таква позиција захтева додатно унапређење Војске Србије. Што се тиче европских интеграција, Мацут је рекао да Србија остаје на европском путу јер је чланство у ЕУ стратешко опредељење.
Говорећи о економији, мандатар је навео да очекује да ће у периоду од 2025-2027. годишњи раст БДП-а бити 4,4 одсто годишње и додао да у историји Србија није имала већу и бољу шансу од Експа 2027.
Мацут је истакао да је енергетика темељ развоја земље и да ће градити нове капацитете, али и да ће се наставити борба против криминала и корупције.
Нову Владу Србије, уколико буде изгласана у Народној скупштини, чиниће 30 министара.
У расправи која је уследила, посланици владајуће коалиције поручили су да ће гласати за нову Владу Србије, док су представници опозиционих странака тражили формирање прелазне владе и истакли да неће гласати за нову владу јер, како су навели, сматрају да је само реконструкција постојеће.
Седници нису присуствовали посланици посланичких група НАДА и Демократске странке.
Коментари