НБС: Нетачна изјава Ђиласа да смо утврдили законитост пословања "Мултикома"
Народна банка Србије огласила се поводом навода председника Странке слободе и правде Драгана Ђиласа истичући да није овлашћена да испитује питања законитости порекла капитала, оснивања правног лица у земљи и иностранству и уредност плаћања пореза.
Народна банка Србије огласила се саопштењем поводом навода Драгана Ђиласа да је у априлу 2014. године компанија "Мултиком", у којој је био сувласник, продала своју компанију "Дајрект медија" за 17,7 милиона евра, да је сав новац од те продаје је примљен у Србији на рачун и да је о томе одмах обавештена Народна банка Србије.
"У вези с наводима господина Драгана Ђиласа који се односе на записник о контроли који је Народна банка Србије сачинила током контроле девизног пословања резидента Multikom Group д.о.о. , чији је власник и законски заступник Драган Ђилас, а ради отклањања недоумица око могуће садржине записника и законских овлашћења Народне банке Србије, обавештавамо јавност да Народна банка Србије није овлашћена да испитује питања законитости порекла капитала, оснивања правног лица у земљи и иностранству, те уредност плаћања пореза, нити се у конкретном случају бавила питањима за која су надлежни други државни органи", наведено је у саопштењу Народне банке.
Истичу да самим тим ни записником није могла да утврди да ли је у вези са овим питањима наведена компанија поступала законито или не.
"Предмет контроле и записника Народне банке Србије била је усклађеност пословања наведене компаније у области девизног пословања и тим записником утврђене су повреде прописа у тој области имајући у виду да субјект контроле није извештавао Народну банку Србије, да је каснио са извештавањем о страним директним инвестицијама које је имао у иностранству- у компанији Multikom Open AG, Швајцарска, односно Open International AG, Швајцарска, као и да је у обављању платног промета са иностранством навео нетачну шифру основа плаћања што има негативне последице и на статистику платног биланса", наведено је у саопштењу.
Кажу да ће Народна банка Србије поднети захтев за покретање прекршајног поступка, имајући у виду да је за наведене пропусте предвиђена прекршајна одговорност, при чему је запрећена казна за ове прекршаје за правно лице до 2.000.000 динара, а за одговорно лице у правном лицу до 150.000 динара.
Министар финансија Синиша Мали изјавио је раније да су "Вечерње новости" дошле до докумената који потврђују да Драган Ђилас има рачуне на Маурисијусу од 5,7 милиона евра и у Швајцарској од 620.000 евра.
Управа за спречавање прања новца је објавила је данас да је, у складу са својим законским овлашћењима, предузела активности у циљу провере фирме "Ascanius" и повезаних лица.
Коментари