Грубјешић: Ми смо двориште Европе и она мора да брине о њему
Читав Балкан је постао једно игралиште између великих и регионалних сила, каже за РТС генерална секретарка Европског покрета у Србији Сузана Грубјешић. Упозорава да уколико се ЕУ не заинтересује више за регион могли би да "ускоче" и неки други актери.
Генерална секретарка Европског покрета у Србији Сузана Грубјешић рекла је за РТС да је самит у Берлину показао да је важно да постоји јединство Немачке и Француске и да ако нема јединства те две земље, нема ни јединства у целој Европској Унији.
"Немачка и Француска су преузеле на себе да организују овај скуп, да извуку максимум из њега, видећемо како ће бити у наредном периоду. Неки аналитичари кажу да је највећи успех овог скупа то што је заказан следећи у Паризу", рекла је Грубјешићева.
Очигледно је, каже, да Европска унија није успела да откочи дијалог, да га врати на бриселски колосек, тако да су ту две најмоћније државе ЕУ, да пробају да га извуку из ћорсокака.
Поновила је да Србија не може да настави дијалог ако се не укину таксе које је Приштина увела крајем децембра.
Упозорила је да уколико се ЕУ не заинтересује за Балкан, пре свега Француска и Немачка, има и других које би могле да ускоче.
"Ако неће ЕУ има ко хоће, јер у међународним односима нема вакуума, уколико је неко неактиван, ако се повуче, одмах је ту неко са стране ко ће да ускочи, пре свега мислим на САД, Русију и Кину, Турску", рекла је Грубјешићева.
Према њеним речима, читав регион је постао једно игралиште између великих и регионалних сила.
Она је указала на промену става Вашингтона када су у питању односи Београда и Приштине до које је, како је навела, дошло када је саветник за националну безбедност америчког председника Џон Болтон рекао да би разграничење, као договор две стране, било прихватљиво за САД.
Међутим, како каже, томе се успротивила немачка канцеларка Ангела Меркел и они који воде спољну политику те земље.
"Уколико желе да све конце узму у своје руке, мораће много активније да се баве регионом", оценила је Грубјешићева.
Додала да, без обзира на све изазове с којима се ЕУ суочава, она мора да води рачуна о свом дворишту.
"Ми смо део Европе, ми смо двориште Европе, ми смо у чекаоници и читав регион је у чекаоници и Европска унија мора да води рачуна о свом дворишту", рекла је Грубјешићева.
Подсетила је да се 1. маја навршило 15 година од великог проширења, када је у пуноправно чланство примљено 10 земаља и главни слоган био је "повратак кући".
"То је оно што и ми чекамо — повратак кући, јер наша кућа јесте Европа", закључила је Сузана Грубјешић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар