Хан: У јуну отварамо два нова поглавља са Србијом
Европски комесар за проширење и суседство Јоханес Хан изјавио је у Бриселу да у јуну очекује отварање два нова поглавља у приступним преговорима са Србијом.
"Састаћемо се у јуну и очекујем отварање два нова поглавља. Тако ћемо наставити и у другом делу године", изјавио је Хан на брифингу за новинаре у Европској комисији о ситуацији на Западном Балкану.
Иако расправа између земаља чланица ЕУ још увек није завршена, Србија по свему судећи може да рачуна у другој половини јуна на отварање поглавља седам о интелектуалној својини и 29 о царинској унији, што је потврдио и комесар Хан.
Европски комесар је у Бриселу рекао да је циљ ЕУ да демонстрира и докаже преданост економском програму.
Хан наводи да је економски напредак један од стубова активности ЕУ, када је у питању процес евроинтеграција региона Западног Балкана.
Наглашава да боља економија утиче на побољшање фундаменталних ствари у региону.
"Или извозимо стабилност или увозимо нестабилност. ЕУ има велики интерес када је стабилоност региона у питању", рекао је Хан.
После сагласности за отварање два нова поглавља које је просле недеље дала Немачка, остаје да се још неколико земаља које то нису учиниле и формално сагласе са одлуком, како би нова поглавља могла да буду отворена 20. јуна у Луксембургу.
Овог пута, према дипломатским изворима, дијалог са Приштином није био доминантна тема, већ извештај о стању владавине права у Србији и испуњености акционог плана за поглавље 23 и 24 које је земљама чланицама поднела средином маја Европска комисија.
Министарка задужена за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић, која је у Бриселу учествовала на конференцији Европске народне партије о Западном Балкану, истиче да је отварање поглавља седам и 29 поглавља важно и за конкретне области и за све грађане Србије, као и да Србија шаље поруку стабилности и озбиљности.
Комесар ће у четвртак боравити у званичној посети Србији, а како је најављено, учествоваће на регионалној инвестиционој конференцији.
Према његовим речима, циљ посете је да се грађанима покажу конкретни резултати евроинтеграционог процеса.
"Посета ће имати три елемента - долазак на инвестициону конференцију, обилазак Жежељевог моста, односно радова на приступним деоницама, а затим ћу се састати и са председником и премијером", изјавио је Хан.
Одговарајући на питање Танјуга да ли у Србију долази са посебном поруком за власти и грађане, Јоханес Хан каже да ће фокус његове посете бити да се грађанима покажу "конкретни и видиљиви" резултати.
"Ја пожурујем све људе како на терену, тако и овде у Европској комисији, јер мислим да је време да покажемо нешто грађанима. Они постају помало уморни због уобичајних исхода и закључака самита. Овде се ради о конкретним дешавањима", поручио је европски комесар за преговоре о проширењу.
Приштина да потврди посвећеност дијалогу
Европски комесар је рекао да је напредак у дијалогу Београда и Приштине предуслов за перспективу уласка у ЕУ и изразио очекивање да ће Приштина потврдити посвећеност том процесу.
Хан је на састанку посвећеном анализи стања на Западном Балкану поновио став да дијалог нема алтернативу.
"Председник Србије Александар Вучић већ је изјавио да је посвећен дијалогу. Очекујем да то исто дође и од косовских власти", нагласио је Хан.
Он каже да ће политички лидери на Косову, уколико су озбиљни када је реч о европској преспективи, морати да прихвате резулате избора, брзо формирају власт и наставе посао у правцу испуњавања услова неопходних за европску будућност.
"То укључује и дијалог који води ка конкретним резултатима, а ту је било неких недостатака у прошлости", додао је Хан.
Оценио је да је током дијалога Београда и Приштине под покровитељствим бивше високе представнице ЕУ Кетрин Ештон договорено много тога, али и да многи споразуми нису примењени.
"Напредак у дијалогу је предуслов је за ЕУ перспективу Не видимо алтернативу томе нити тражимо алтернативу," рекао је Хан, напомињући да је за обе стране важно да имају успешан дијалог.
Комесар за проширење каже и да ЕУ очекује да се на Косову после избора заказаних за 11. јун фромира проевропска власт која ће бити прихватљив саговорник међународниј заједници.
Након Београда Хан ће у петак посетити Црну Гору.
Потом је, у његовом календару, најављено учешће на Европском форуму Вахау у Аустрији, где треба да одржи говор.
Иначе на овом форуму учествоваће, како је најављено, и вршилац дужности председника владе и шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар