Завршена расправа о амандманима на седам законских предлога
Скупштина Србије завршила је разматрање амандмана на седам предлога закона међу којима је и Предлог закона о привременом уређивању наплате таксе за РТС и РТВ. Посланици су расправу почели са сат времена закашњења јер у девет сати, када је седница била заказана, није било кворума.
Седница ће бити настављена у понедељак, 28. децембра, у девет часова, када ће посланици гласати о изменама и допунама закона о пољопривредном земљишту и предлогу закона о заштити земљишта. На седам предложених закона поднето је нешто мање од 500 амандмана.
Посланици су почетак седнице искористили да постављање питања и тражење обавештења од представника власти, што им је омогућено Пословником сваког уторка и четвртка.
Потом су наставили претрес преосталих амандмана поднетих на законе који су на дневном реду текуће седнице, а којих је укупно преко 1.300.
Министар привреде Жељко Сертић се у једном делу расправе о амандманима на предложени закон о привредним коморама пожалио на захтеве опозиције за брисање неких чланова, наводећи да је њихов циљ обесмишљавање духа закона и рекламирање на телевизији.
Велики број амандмана на тај законски предлог био је садржаја "брише се", што је министра навело да опозицију позове да помогне конкретним предлозима, а не да предлаже чланове са таквим садржајем.
"Молим вас, у идеји да добијемо још бољи текст да, ако смо негде нешто пропустили и ако нисмо довољно добро дефинисали, помозите нам конкретним предлозима да то исправимо, а не члановима 'брише се'. Тиме нико не добија, а најмање привредници", рекао је Сертић.
Одговор му је стигао од посланице ДС-а Гордане Чомић, која је рекла да су такви амандмани вредносна ствар и да је, ако је легитимно имати другачији вредносни однос, једнако легитимно тражити да се нечији други идеолошки вредносни систем у управљању коморским системом брише.
"Да је 1936. године било посланика у тадашњој Скупштини нацистичке Немачке који би предложио да се брише закон, Нирнбершки закони којима се укидају грађанска права Јевреја, то би био један од најсветлијих тренутака у Скупштини нацистичке Немачке", рекла је Чомићева.
Шеф посланика СНС-а Зоран Бабић рекао је да треба да ју је срамота што пореди Србију са нацистичком Немачком.
"Срам вас било... Своју земљу нећу понижавати као што ви то радите", говорио је Бабић са свог места Чомићевој, која је рекла да то нема везе са садашњом Србијом.
"Нико од вас није предложио 'брише се' и нико од нас није живео у нацистичкој Немачкој и неће. Ја вам говорим о парламенту у коме се предлаже брисање одредби неког закона. То нема везе са садашњом Србијом", одговорила је Чомићева.
Посланици опозиције критиковали су предложени Закон о привредним коморама, а једна од критика се односила на обавезу чланства привредних субјеката у привредној комори, на шта је министар Сертић подсетио да је то случај у свим највећим економијама Европске уније - Немачкој, Аустрији, Луксембургу, Шпанији...
Пошто су посланици ДС-а тражили паузу у раду парламента ради обављања консултација са пољопривредницима који су у том моменту протестовали испред парламента против измена Закона о пољопривредном земљишту, јер би то било корисно за расправу која предстоји, председница Скупштине Србије Маја Гојковић је одговорила да ће о паузи размислити када тај закон буде на дневном реду.
Бабић је констатовао да лидер ДС и војвођански премијер Бојан Пајтић, који је присуствовао протесту, и данас није на радном месту, већ на улицама Београда.
"Да ли га грађани Србије који живе у Војводини плаћају за то или да ради свој посао? Долази испред скупштине у службеном аутомобилу АП Војводине, са обезбеђењем које му плаћају грађани Србије који живе у Војводини. Боље би му било да је отишао у Бечеј, да је видео дворац Хетерленд, да је отишао међу родитеље деце ометене у развоју, да му кажу у лице које су кључне речи владавине ДС и Пајтића", рекао је Бабић.
Посланицима је преостало да претресу амандмане на предложене законе о обнови након елементарне и друге непогоде, и о привременом уређивању наплате таксе за јавни медијски сервис, као и на измене закона о приватизацији и о праву на бесплатне акције.
После тога би требало да пређу на претрес амандмана који су поднети на измене Закона о пољопривредном земљишту и на Предлог закона о заштити земљишта.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар