Читај ми!

Механизми за замрзавање имовине терористима

Скупштински Одбор за европске интеграције прихватио је у начелу и предложио парламенту да усвоји законски предлог о ограничавању располагања имовином у циљу спречавања тероризма, којим ће бити омогућено замрзавање имовине особама која се нађу на листама терориста, њихових финансијера и помагача.

Посланици ће о законском предлогу дебатовати на другој седници пролећног заседања, која је заказана за среду, 18. марта.

Директор Управе за спречавање прања новца Министарства финансија Милован Миловановић рекао је на седници тог скупштинског тела да се предложеним законом успостављају законски механизми за замрзавање имовине лицима која се нађу на листама терориста и њихових финансијера и помагача.

Прецизирао је да је циљ предложеног закона усаглашавање домаћег правног оквира за резолуцијама Савета Европе, које државе чланице обавезују да успоставе те законске механизме.

"Тај процес је почео пре 10 година, јако каснимо у овом послу. Комитет СБ УН против тероризма сваке године ажурира листу и постоје тачно одређена правна и физичка лица. Ако се нађу у одређеној држави држава чланица је дужна да замрзне њихова средства", рекао је Миловановић.

Додао је да једна од резолуција омогућава државама чланицама да само одређена лица стављају на листу и да им замрзне имовину.

Пошто је посланик ДС-а и председник Одбора за европске интеграције Александар Сенић упитао зашто се приликом одређивања тих лица прилажу само подаци који указују на оправданост уверења да су у питању терористи, а не и докази за то, Миловановић је рекао да се тиме одваја тај поступак, који је управни, раздваја од кривичног.

"Термин докази је избачен да се не би мешало са другим поступцима, пре свега са кривичним поступком. У питању су подаци од обавештајних служби и на основу таквих података се овакве одлуке морају доносити", објаснио је Миловановић.

Предложеним законом је, поред осталог, предвиђено да Влада решењем утврђује листу означених лица на основу листе Уједињених нација и других међународних организација у којима је Србија члан, затим на предлог надлежних државних органа, а на основу оправданог уверења да је лице терориста, да финансира тероризам и да је укључено у активности терористичке групе или вршење терористичког акта, као и образложења захтева друге државе.

Акт којим се утврђује листа означених лица објављује се у Службеном гласнику, а Влада је дужна да најмање једном годишње размотри оправданост стављања на листу означених.

Основни циљ предложеног закона, како пише у његовом образложењу, јесте унапређење борбе против тероризма.

Пише и да ће његова примена изазвати трошкове грађанима и привреди, у смислу могућег губљења зараде и то у случају да правно или физичко лице утврди да има послове или друге сличне односе са означеним лицем и након тога обустави сваку активност.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 16. јун 2024.
24° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије