Читај ми!

Чотрић: Захтевати права за Србе у Албанији

Члан скупштинског Одбора за дијаспору и Србе у региону Александар Чотрић каже за РТС да Србија има пуно морално право да захтева права за своју мањину у Албанији. Истиче да албанска мањина у Србији има апсолутно сва права по највишим европским и светским стандардима.

Александар Чотрић је рекао да је делегација Скупштине Србије, коју су чинили чланови Одбора за дијаспору и Србе и региону, посетила Албанију, која нема закон о мањинама и да је Србија онемогућена да потпише билатерални споразум о заштити своје мањине.

Чортић је у Јутарњем програму РТС-а истакао да може само да се претпоставља да у Албанији живи 30.000 Срба, јер су сви представници мањина бојкотовали последњи попис становништва у Албанији 2011. године, који је био недемократски и дискриминаторски.

С обзиром на то да су били онемогућени да се слободно изјасне у погледу националне и верске припадности и језика којим говоре, припадници српске, грчке, цинцарске, ромске и македонске мањине су бојкотовали тај попис, објаснио је Чотрић.

Како каже, Срби у Албанији не могу већ 70 година да похађају школу на српском језику и зато су обављени разговори са министарком просвете, која је обећала да ће албанске власти бар за почетак омогућити да српска деца похађају курс српског језика.

Додао је да је српска делегација посетила православни храм у Скадру и српски храм у селу Врака код Скадра, који још нема свештеника, а отвара се само за највеће хришћанске и православне празнике и да би тај проблем требало ускоро да се реши између српске православне и албанске православне цркве.

Чотрић је додао да је делегација разговарала са представницима српских удружења која делују у тој земљи и са албанским званичницима из владе и парламента и омбудсманом и амбасадором ОЕБС-а у тој земљи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво