среда, 05.06.2013, 07:30 -> 16:43
štampajНастављен дијалог у Бриселу
Разговорима у Бриселу почела нова дводневна рунда техничког дијалога Београда и Приштине о примени бриселског споразума. На данашњим разговорима главне теме биле су полиција и правосуђе, а у очекује се да ће се сутра разговарати и о електричној енергији и телекомуникацијама.
У Бриселу је почела нова дводневна рунда техничког дијалога Београда и Приштине о примени споразума о нормализацији односа, а главне теме данашњих разговора били су полиција и правосуђе.
Данашњи разговори завршени су око 16 часова, а учесници нису давали изјаве за медије. Састанци ће се наставити сутра
Као и прошлог пута, београдску делегацију предводили су саветник председника Србије Марко Ђурић и координатор одбора за имплементацију Александар Вулин, а у саставу делегације су и министар правде Никола Селаковић, који ће у Брисел стићи вечерас.
Са друге стране стола су потпредседници косовске владе Едита Тахири и Хајредин Кучи уз присуство функционера и стручњака за поједине области.
Европску комисију представља Фернадо Ђентилини, директор за Западни Балкан у Европској служби спољних послова и близак сарадник високе представнице за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.
Поред полиције и правосуђа, данас и сутра ће бити речи и о осталим темама везаним за спровођење споразума који су 19. априла парафирали председник српске владе Ивица Дачић и косовски премијер Хашим Таши, а разговараће се и о електричној енергији и телекомуникацијама.
Претходна рунда дијалога о овим питањима завршена је прошле недеље уз известан напредак, али без договора о многим важним питањима. Званични Београд за то криви приштинску делегацију због покушаја да наметне решења која нису у оквиру споразума који су потписали председник српске владе Ивица Дачић и косовски премијер Хашим Тачи.
Како је недавно изјавио први потпредседник Владе Александар Вучић, један од главних проблема је што Приштина тражи да се припадници безбедносних и правосудних органа на Косову одмах отпусте, а да се затим индивидуално пријављују на конкурс који би расписала косовска влада.
Бриселски споразум, међутим, предвиђа директну интеграцију ових структура у безбедносни и правосудни систем, без празног хода између распуштања старих и формирања нових структура.
Када је реч о телекомуникацијама, Танјуг из извора блиских српском преговарачком тиму сазнаје да је начелно договорено да Косово добије међународни позивни број (383 или 384), али није договорено да ли да тај број буде регистрован посебно (као што тражи Приштина) или као један од позивних бројева за Србију, на чему инсистира Београд.
Спор постоји и око мобилних оператера за подручје обухваћено Заједницом српских општина, а једно од ретких решених питања односи се на размену официра за везу између Београда и Приштине.
Очекује се да данашња сесија, која ће се одвијати паралелно по радним групама на више нивоа буде изузетно интензивна, не само због великог броја сложених тема, него и због рокова договорених на последњем бриселском сусрету Дачића и Тачија.
Према акционом плану који је тада парафиран, питања струје и телекомуникација требало би решити већ половином јуна, као и обавити многе техничке припреме за формирање Заједнице српских општина.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар