недеља, 21.04.2013, 14:20 -> 19:08
štampajДачић: Спасили смо што се спасти може
Премијер Ивица Дачић, после седнице Председништва СПС-а које је једногласно подржало предлог споразума парафираног у Бриселу, најавио да ће седница Владе, на којој ће бити одлучено о прихватању или одбијању предлога споразума, бити одржана у понедељак. Ми смо спасили, сачували оно што се спасти може, нагласио Дачић.
Председник Владе Србије Ивица Дачић најавио је да ће седница Владе, на којој ће бити донета одлука о прихватању или одбијању предлога споразума са Приштином, бити одржана сутра. Дачић је, после седнице Председништва СПС-а, које је једногласно подржало предлог споразума, рекао да ће у наредних неколико дана та одлука бити прослеђена Народној скупштини на верификацију, и нагласио да је "спасено оно што се спасти може".
Дачић је нагласио да ће Влада прва донети одлуку о споразуму, јер она води спољну и унутрашњу политику земље, а парламент ће се састати неколико дана касније, а уколико Скупштина не верификује предлог то би значило да Влада нема подршку.
"Ако Влада прихвати споразум, очекујем да Србија добије датум за почетак преговора о чланству у Европској унији", рекао је Дачић.
Премијер Србије и лидер социјалиста напомиње и да је ово први споразум о нормализацији, односно о омекшавању односа Београда и Приштине.
"Кад кажем први споразум, тако и пише. То значи да су тек на дневном реду следеће важне теме, као што је статус Српске православне цркве, наших верских и културних објеката, повратак расељених лица са Косова и Метохије и питање имовине, како приватне тако и оне која је у власништву Републике Србије", рекао је Дачић.
Дачић је рекао и да ће се још водити разговори и о енергетици, телекомуникацијама и многим другим животним темама које се тичу српског народа на Косову и Метохији.
Дијалог са Приштином је, рекао је Дачић, вођен у невероватно тешким условима, под великим притисцима у задатим оквирима које није задала ова Влада и у моменту када су већ били постигнути неки договори у претходном периоду.
"Нема тријумфализма, осећао сам све време преговора огорчење, направду, тежину ситуације. Сваки пут када сам ишао ка канцеларији Кетрин Ештон осећао сам се као да идем на стрељање, али за народ се мора борити", рекао је Дачић и додао да Србија на Западу нема савезника, а да "наши пријатељи који нису признали КиМ", нису у ситуацији да воде главну реч кад су у питању преговори.
У таквим условима, рекао је Дачић, притисци су на почетку били базирали искључиво ка српској страни, није се уопште водило рачуна о интересима Србије и све то одвијало се уз само један захтев: "пристаните то вам је једина шанса".
Србија преговарала са целим Западом
"Постигли смо највише што смо могли, више него што се очекивало и у Бриселу. По први пут смо на крају разговора имали захтеве упућене Приштини, речено им је да не играју игру и да су наши захтеви легитимни. Ово је мање зло него поновно враћење у позицију да се о нама одлучује без нас, имајући при томе у виду реалну могућност за интервенцију против Србије", рекао је Дачић.
Премијер је поновио да делегација Београда није преговарала са косовским премијером Хашимом Тачијем, већ са целим западом и да Србија никада неће признати независност Косова, па макар то било по цену европских интреграција.
Београд парафирањем споразума није признао независност Косова, већ је тиме сачувано оно што се сачувати могло, рекао је Дачић и таксативно навео шта је парафирано и шта споразум предивђа, истакавши да први пут постоји гаранција да косовска војска "неће нападати север Косова и да ће, уколико се то евентуално деси, Србија реаговати, јер за то држава има међународне гаранције".
Премијер је уверен да ће већина посланика у парламенту подржати споразум, након што га претходно прихвати и Влада на сутрашњој седници. Нагласивши да је ово само крај почетка наших разговора, те да полако треба да кренемо ка коначном решењу за шта ће нам бити потребни наши пријатељи, пре свега Русија, Дачић је рекао да ћемо сада покушати да нађемо савезнике, јер без тога нема решења проблема на Балкану.
"Један маратон је завршен, сада почиње други о коначном решењу питања Косова и статусу. Овом питању морамо да приступимо рационално и сагледамо шта је мања штета", рекао је Дачић подсетивши на склоност српског народа да слави поразе.
"Питање је да ли ће се славити частан пораз или искористити коначно повољан ветар у леђа. Некада су се за јуриш јављали најхрабрији, а данас се јављају најгори и када рат почне, њих нигде нема", рекао је Дачић и додао да се рат почиње искључиво када постоји уверење у победу, али да нама не треба српски народ у митовима.
У овом моменту, закључио је, није потребно питање - за ЕУ или против, за Косово или ЕУ, јер ће и то довести до непотребних подела.
Нисмо никога издали, продали, признали
Премијер Дачић је рекао да не могу да га заплаше претње које му стижу путем мобилног телефона, а у којима се прети његовој породици, а он оптужује да је издајник. Он је рекао да споразумом у Бриселу никога нисмо издали, никога продали и ништа признали.
"Ових дана смо суочени са различитим претњама, Вучићу и мени, а претпостављам и председнику Србије Томиславу Николићу. Прете нашим породицама мислећи да нас могу нечим уплашити. Џаба је да пишете СМС", рекао је Дачић и додао да су то вероватно они исти који су му слали СМС и претили и 5. октобра 2000. године.
Он је упитао да ли неко може да оптужи за издају оне који су водили рат за Косово, док су други, како је нагласио, демонстрирали и дезертирали, "навијали да Србија буде бомбардована".
"Због чега смо водили рат? Због Косова. Шта смо ми то издали данас на Косову? Шта смо ми то изгубили? Кажу издао си Призрен, да ли ми схватамо реалност на Косову и Метохији? Да ли схватамо да у овом тренутку нити смо било шта издали, нити смо било шта признали, нити продали. Ми смо спасили, сачували оно што се спасти може", рекао је Дачић.
Према његовим речима, у једном СМС-у поручено му је да је издао и цара Лазара. "Сад смо дошли и до цара Лазара! Царица Милица је своју кћерку дала султану? Да ли га је она издала или је покушала са спасе Србију", рекао је Дачић.
Он се осврнуо и на догађај са Београдског маратона, коме је данас присуствовао, јер, како је нагласио не бежи од грађана. Дачић је рекао да му је на маратону, на којем је било око 20.000 људи, један мушкарац добацио: "Је л можеш да спаваш?".
"Ја сам му пришао, рекао - слушај, јел имаш нешто да ми кажеш? Ако имаш реци ми. Рекао сам полицији - немој случајно нешто да му се деси, нека ми каже шта има да ми каже, јер то није мој споразум, већ ће се о њему изјаснити Влада и парламент", рекао је Дачић.
Премијер је нагласио и да не треба подстицати поделе у Србији и да постављање питања за или против споразума, за или против ЕУ доводе до подела и стварања неповољне климе.
Дачић је упитао и да ли треба да се мрзе Срби са Косова и из Централне Србије и да договор не треба да буде ни на чију штету - ни Срба са Косова, ни Србије, ни српског народа у целини.
"Са Тачијем и косовском делегацијом разговарао сам десет пута, преузео сам ризик да радим посао у име Србије за који сам од почетка знао да није популаран и у свим разговорима имао сам велики осећај огорчености, неправде, тежине ситуације, али за свој народ се морате борити. Ако нећемо да гинемо онда морамо да се боримо за рационалну политику", закључио је Дачић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар