субота, 20.04.2013, 19:12 -> 19:51
štampajРеаговања на бриселски договор
Из Брисела стиже подршка и уверење да ће споразум бити потврђен, а према сазнањима Танјуга, готово је извесно да Србија у јуну добија датум за почетак преговора. Из владајућих странака поручују да ће подржати споразум. ДС условљава подршку споразуму, док ДСС највљује протест.
Извештај који ће у понедељак Европска комисија поднети Савету министара у Луксембургу је позитиван и готово је извесно да ће Србија у јуну добити датум за почетак преговора са Унијом, сазнаје Танјуг.
После исхода дијалога Београду и Приштине, попуњавају се празнине у извештају који ће Европска комисија и Кетрин Ештон поднети Савету министара у понедељак.
У делу извештаја који се односи на унутрашње реформе, у који је Танјуг имао увид, позитивно се оцењују напори Србије у достизању европских стандарда.
Према сазнањима Танјуга, с обзиром на то да се очекује да и други део извештаја, о дијалогу Београда и Приштине, буде позитиван, извесно је да ће у понедељак Савет министара закључити да наша земља треба да добије датум за почетак преговора у јуну.
Београд ће коначну одлуку о предлогу споразума са Приштином донети у понедељак на седници Владе.
Шеф делегације Европске уније у Београду Венсан Дежер оцењује да је постигнут значајан напредак након три године дијалога.
"Мислим да је сада достигнута одлучујућа тачка. Очекујемо да обе стране у наредним сатима или данима, најдаље до понедељка, потврде постигнути договор", наводи Дежер.
Пре одлуке у Немањиној 11 у понедељак, о предлогу споразума са Приштином своју реч даће страначки органи напредњака и социјалиста.
Министри из Социјалистиче партије Србије најављују да ће Председништво те странке подржати предложени текст.
Потпредседник Владе и председник Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић уверен је да је постигнут максимум.
"Да ли је споразум идеалан? Није и то сви знамо, али је питање да ли би одуговлачењем могли да добијемо несто више. Сумњам, јер искуство нас учи и на Косову и у случају полиожаја Срба у Хрватској, да је сваки спразум био лошији и нудио мање од оног претходног", навео је Љајић.
Председник Јединствене Србије Драган Марковић текст парафиран у Бриселу тумачи као биланс између жеља и могућности.
Из Демократске странке Србије за понедељак најављује протестну шетњу, уверени да је споразум штетан за државу, а посебно за косовске Србе.
"Тим споразумом је постигнуто то да су угашене институције државе Србије на Косову и Метохији. Видимо да је цео споразум направљен респектујући устав Косова и законе Косова", тврди потпредседник ДССа- Слободан Самарџић.
Лидер највеће опозиционе странке, поручује да ће Демократска странка подржати споразум, али под условом да власт народу каже истину.
"Један једини услов који смо пре месец дана поставили властима, да народу кажу истину, да покажу бар мрву поштовања према сопственим грађанима и да им искрено кажу да се тим споразумом де факто признаје независност Косова и да се њиме завршава оно што је започето Кумановским споразумом", каже лидер демократа ДС-а.
Никога није брига како ће гласати Демократска странка, одговарају напредњаци.
"Поручујемо Демократској странци да никада неће добити одговор у коме се каже да је Косово и Метохија фактички признато или фактички независно, колико год они то желели и томе се надали", саопштава СНС.
Из владајуће коалиције поручују да ће Србија донети јединствену одлуку, а да ли ће се и када о њој изјашњавати парламент још се не зна.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар